Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 305 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 10 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 14 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 16 200+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 1500+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Медична реформа по-мукачівськи чи звичайне скорочення?

Медична реформа по-мукачівськи чи звичайне скорочення?
Стара-нова команда після того, як приступила до роботи, почала втілювати і реалізувати реформи у царині медицини. Скандальні звільнення викликали чимало питань стосовно майбутнього галузі охорони здоров’я Мукачева.

Після обрання нового керівництва міста змінилось і керівництво відділу охорони здоров’я Мукачівського міськвиконкому. Стара-нова команда після того, як приступила до роботи, почала втілювати і реалізувати реформи у царині медицини.

ВІДЕО ДНЯ

Та ці реформи у місті були сприйняті неодно-значно, адже йдеться про скорочення ліжкомісць, ставок та упорядкування штатного розпису Мукачівської ЦРЛ, – йдеться у газеті "Панорама" від 26 травня.

Результати упорядкування: колектив лікарні скоротився чи збільшився?

Реклама

Ще у квітні 2016 року керівник відділу охорони здоров’я Мукачівського міськвиконкому Любов Мандзич анонсувала майбутні скорочення у колективах відділень місцевої центральної районної лікарні. За її словами, найболючішим питанням є вивільнення медичних працівників – орієнтовно близько 100 осіб. «Після звільнення пенсіонерів матимемо можливість повністю забезпечити роботою молодих спеціалістів. Взагалі ми переходимо до практики працевлаштування з повним навантаженням і відходимо від практики роботи на 0,25 і 0,5 ставок, бо нікому не потрібен спеціаліст, що працює один день на тиждень. Крім того, ми провели моніторинг, і з’ясували, що кожного дня 100 ліжок не обслуговуються через відсутність пацієнтів. Тому кількість ліжок буде скорочено. Також упорядковується кількість працівників лікарні. У підрозділах установи працює більше спеціалістів, ніж це передбачено штатним розписом. Чимало лікарів працюють на чверть ставки. Це стосується в першу чергу пологового та гінекологічного відділень. Тому тут буде скорочено 12 посад, і в першу чергу це стосується пенсіонерів», – констатувала на початку своєї роботи Любов Іванівна.

Медична реформа по-мукачівськи чи звичайне скорочення? – 01
Реклама

І справді, вже менш, ніж за місяць деякі структурні частини лікарні зазнали скорочень. Насамперед були звільнені особи пенсійного віку. Зокрема, і колишня завідуюча першим пологовим відділенням Мукачівської ЦРЛ Оксана Старничук, яка через реформу втратила місце роботи.

«4 березня медики отримали наказ начальника відділу охорони здоров’я Мукачівського міськвиконкому Любові Мандзич про те, що буде реорганізація в акушерській службі, будуть скорочені ліжкомісця та вивільнені ставки. У документі також йшлося про те, що весь штат працівників структурного підрозділу може бути вивільненим. І всі підписались під цим наказом. Ніхто мене не попереджав про те, що буду звільнена. Звертаю увагу на те, що можливе вивільнення – це не попередження про звільнення. 5 травня у мене був повний робочий день. У нас були планова та ургентна операції, які були узгоджені. Моїм іменем були підписані накладні. За кожен наданий лікарський препарат, операцію я була відповідальна. Наступного дня, 6 травня, як завжди, прийшла на роботу. На моєму місці сиділа інша людина і сказала, що усно їй дав розпорядження головний лікар виконувати обов’язки головного лікаря і проводити п’ятихвилинки. Колишня завідуюча другого пологового відділення казала, що бачила накази, які підписані головним лікарем. Ми були шоковані неочікуваною інформацією про скорочення штату. Але є нюанс: накази були підписані 4 травня, а наступного дня я працювала», – стверджує пані Оксана.

«Згідно із трудовим законодавством, пріоритет у залишенні на роботі мають ветерани праці високої кваліфікації. У мене стаж роботи 34 роки, 16 років була завідувачем пологовим відділенням, а також районним акушер-гінекологом. То з якої підстави, маючи великий досвід, я мала бути звільнена? Але хочу зазначити, що до втрати посади очільника цієї структури була давно готова. І тому готувала на керуюче місце молодого лікаря Юрія Токарського. До слова, його рідна сестра – Юлія Токарська зараз очолює вже єдине пологове відділення лікарні. Вона дуже хороший спеціаліст своєї справи», – каже звільнений медик.

Реклама

Схожа ситуація і у міській гінекології. Як розповіла лікар гінекологічного відділення Ольга Чабан, яка віддала 34 роки свого життя важкій медичній роботі, у лютому весь штат гінекологічного відділення повідомили про те, що будуть зміни кількості ліжкомісць та ставок працівників. Сама вона працювала на півставки.

«Я з наказовим документом була ознайомлена тільки після травневих свят. 26-го квітня ми з колегою Надією Іванівною Бухало вийшли на роботу. Нам повідомили про те, що ми скорочені, хоча наказ на власні очі тоді не побачили. Того дня о 19 годині працівники відділу кадрів зателефонували і сказали, що я звільнена. Заміни лікарів на той момент не було. 25-30 квітня мною було прийнято 13 хворих, з яких 6 – мали ургентну операцію. Ми не мали ні морального, ні юридичного права у ті дні не вийти на роботу», – констатує лікар-гінеколог Ольга Чабан.
Головний лікар Мукачівської ЦРЛ Ярослав Луп’як на твердження про те, що звільнені лікарі не бачили наказів, сказав наступне: «Є і таке, що Ви побачите той наказ, відмовитесь його підписати, а завтра вже будете казати, що я Вам його не показував. Ніхто через юридичні норми не переступив, бо ми розуміємо, що треба діяти у правовому полі. Ми попереджували про вивільнення посад».

Ми намагались зв’язатись з юристом відділу охорони здоров’я Мукачівської центральної районної лікарні, аби дізнатись про те, як саме проходив процес звільнення працівників лікарні. Однак юрист на момент підготовки матеріалу перебував на лікарняному.

Причини скорочень

Останні реформи, які відбуваються у Мукачівській центральній районній лікарні, схвилювали чи не усе місто, адже були звільнені відомі лікарі, які мали довіру у населення. Головний лікар медичної установи Ярослав Луп’як розповів про те, чому скоротили працівників саме пенсійного віку.

«Ви знаєте про те, що Мукачівська міська рада прийняла на сесії рішення упорядкувати штатний розпис та затвердити новий статут Мукачівської ЦРЛ (до слова, нова редакція статуту була затверджена на сесії Мукачівської міської ради 28 квітня 2016 р. – Авт.). Тому ми упорядкували ЛОР-відділення, де скорочено кількість ліжкомісць до 5 одиниць, упорядкували роботу кардіологічного відділення на 6 ліжок при цілодобовому чергуванню кардіолога. Така доля чекає і на неврологічне відділення: блок інтенсивної терапії на шість ліжок, де буде цілодобова допомога невролога», – зауважив Ярослав Луп’як.

Медична реформа по-мукачівськи чи звичайне скорочення? – 02
Реклама

Особливу увагу він присвятив пологовим та гінекологічним відділенням, з яких і розпочався процес оптимізації та упорядкування Мукачівської ЦРЛ. «На акушерсько-гінекологічній службі працювало 36 осіб. Коли ми упорядкували розпис, то при 80 ліжках – 40-43 людини. Це 50% завантаженість ліжок. Ми скоротили 20 ліжок. Відповідно два повноцінні відділення є незадіяними. Ми їх об’єднали в одне пологове відділення. Відповідно і вивільнились посади, оскільки чим менше ліжкомісць, тим менше потрібно і медичного персоналу. Перенавантаженим є штатний розпис у гінекологічному відділенні. Тим більше, люди були попереджені за два місяці про можливе вивільнення посад», – мовив головний лікар Мукачівської ЦРЛ.

Але Ярослав Луп’як наголосив і на тому, що до колективу лікарні було приєднано близько 150 осіб. «Цьогоріч у Мукачеві створено центр первинної медико-санітарної допомоги. І міська влада прийняла рішення забрати на свій баланс дільничних лікарів обласної дитячої лікарні. Також місто прийняло на свій баланс вузлову лікарню «Львівської залізниці». І вони зараз перебувають у штаті Мукачівської ЦРЛ», – сказав очільник медичної установи, яка фінансується з міського та районного бюджетів.

Варто зауважити, що на дільницях працюють як терапевти, так і педіатри. Але за словами Ярослава Луп’яка, до 2020-го року на кожній дільниці працюватиме лише один сімейний лікар.

Де краще: Мукачево чи Умань?

Через резонанс у зв’язку з проведеними реформами газета «Панорама» проаналізувала стан справ у пологових будинках інших міст України, які ідентичні за кількістю населення закарпатському Мукачеву.

Умань – друге за населенням місто у Черкаській області. Станом на перше січня 2015 року має 86 451 мешканців. Для порівняння Мукачево має 86 099 жителів (дані на перше червня 2015 року).

Як розповіли газеті «Панорама» в Уманському пологовому будинку загальна кількість ліжкомісць у двох відділеннях – 80. У Мукачеві до реформи було стільки ліжок. Зараз лише 60.
Щодо кількості працівників у пологових будинках обох міст, то в Умані працюють 187 осіб, а у Мукачеві – 141 людина.

Реклама

Але є показник, за яким місто над Латорицею випереджає населений пункт Черкащини. Так, за рік у пологовому будинку Умані проходять близько 700 пологів.

За даними Оксани Старничук, у Мукачівському пологовому будинку за рік було близько 2500 пологів. «Це при тому, що Закарпаття на фоні інших регіонів України має високий рівень народжуваності, а також те, що до нашого пологового будинку прибувають народжувати майбутні батьки з інших районів Закарпаття», – констатує пані Оксана.

Щодо чергування лікарів, за словами Ярослава Луп’яка, у Мукачеві уночі працює один медик. Але на допомогу йде завідувач відділенням. «У нічний час, окрім чергового, є ургентний лікар, який працює на дому, і гінеколог, який у разі потреби зможе допомогти колезі», – мовив головний лікар.

Аналогічна ситуація і в Умані. Якщо раніше у пологовому будинку цього міста уночі працювали два лікарі, то зараз чергує лише один. Йому так само допомагає ургентна служба.

Майбутнє лікарні після реформи

Ярослав Луп’як наголосив на тому, що реорганізація, упорядкування штатного розпису та скорочення очікуватимуться і в інших відділеннях Мукачівської ЦРЛ. «Ми маємо переглянути усі відділення лікарні. Чому, наприклад, в одному структурному підрозділі на 30 ліжок працюють 10 осіб?», – стверджує пан Ярослав. Крім того, планується ремонт харчоблоку та інших відділень лікарні.

Судячи із тверджень чиновників, які займаються охороною здоров’я у місті, й надалі у центральній районній лікарні будуть скорочення. І на прикладі пологового та гінекологічного відділень можемо припустити, що звільнятимуть саме лікарів, які мають великий стаж роботи і перебувають у пенсійному віці.

Реклама

Відповідно після такої оптимізації відкритим залишається таке питання: чи будуть готові молоді спеціалісти до нових викликів та випробовувань, які готує сьогоднішня медицина? До чого призведе реформа у вигляді скорочень, упорядкування та оптимізації? Газета «Панорама» й надалі стежитиме за перебігом реформ у медичній галузі міста.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно