Закарпатський скульптор Петро Матл створює парк скульптур
Закарпатцям він переважно відомий, як автор пам’ятника Ілоні Зріні та Ференцу Ракоці у Мукачівському замку. Скульптура вилита із бронзи, встановлена на верхній терасі Паланку, завжди прикрашена угорськими стрічками та віночками.
Петер Матл - закарпатський скульптор, етнічний угорець, який з гордістю представляє Україну на багатьох міжнародних мистецьких конкурсах та симпозіумах. І привозить звідти на батьківщину численні перемоги. Його скульптури встановлено у десятках європейських міст, і навіть на інших континентах, проте вдома його творчість залишається в тіні.
Петер Матл зараз втілює дуже гарний і щирий за своїми формою і змістом проект: біля власного старовинного будинку створює парк скульптур. Вже зараз у ньому більше десятка робіт – переважно з каменю та дерева. У всіх цікаві історії створення. Наприклад, деякі монументи пану Петеру буквально довелося рятувати зі звалища, а деякі (як от старовинні дошки із мосту замку Паланок) – від спалення. Для інших дерев’яних скульптур Петер Матл привозив деревину аж з-за кордону -- з Франції, Німеччини…
«Всі вивозять дерево з України, а я ввожу», - посміхається скульптор. «Багато скульптур мною зроблено із гілок, коренів, засохлих садових дерев. Я особливо їх і не змінював. Просто підкреслив те, що зробила природа. Часто достатньо вміти побачити ту красу, яку вона вже втілила, і просто надати їй завершеної форми», - вважає Петер Матл. І цю філософію сповідує і в повсякденному житті.
Серед скульптур найбільше присвячено темі сім’ї та родини. Проте можна побачити й роботи, присвячені відомим особистостям Закарпаття, а також міфічним персонажам. Так, серед паркових експонатів Петера Матла легко впізнається скульптура, присвячена Федору Манайлу – художникові «фірмові» гарбузики. Не менш знаковою є й скульптура Святого Мартина – покровителя Мукачева.
Загалом ж роботи Петера Матла можна відшукати у багатьох куточках світу, зокрема, в рідній для скульптора Україні, Угорщині, Австрії, Чехії, Швеції, Франції, Японії, Німеччині, США, а незабаром вони з’являться й у Бразилії. Адже цього року скульптор виборов перше місце на міжнародному симпозіумі, в якому взяло участь 150 учасників, і здобув право виконати паркові скульптури для одного із бразильських міст.
Наталія Тернавська