Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Як же вона виглядає - закарпатська жінка?

38–річна молодиця, яка мешкає у селі, швидше одружена, ніж незаміжня, з двома дітьми та сподіваннями на власні сили і Боже провидіння. Ймовірно, років через 20-25 стане вдовою, але активної життєвої...

38–річна молодиця, яка мешкає у селі, швидше одружена, ніж незаміжня, з двома дітьми та сподіваннями на власні сили і Боже провидіння. Ймовірно, років через 20-25 стане вдовою, але активної життєвої позиції не змінить. Бо треба буде піднімати на ноги внуків. І якщо здоров’я дозволить, дотягне років до 80-ти. Хоча може прихопити серце чи раптом виявлять задавнену пухлину. Такою згідно із офіційними даними є сучасний портрет середньостатистичної закарпатки. Як же вона виглядає – жінка нашого регіону?

Чоловіків закарпатським жіночкам трохи не вистачає: на 1000 жінок припадає 919 чоловіків. Загалом тенденція в Україні така, що жінок, де не глянеш, все одно буде більше. Хоча ще років десять тому все-таки майже кожна закарпатка могла розраховувати на сильне чоловіче плече. Яке з роками дещо підупало. Нині закарпатські чоловіки заледве доживають до 66 років, жінки ще можуть розраховувати на десяток літ (середній вік закарпаток 74 роки). І це попри ніби непогану екологію області не найвищий вік. «Старожилки» (середній вік 75-76 років) мешкають у Львівській, Івано-Франківській,Чернівецькій,Тернопільській, Вінницькій, Волинській областях та у столиці.

Зате у нас мало розлучаються (всього 1,7 таких випадків на 1000 осіб). Інакше жили б чоловіки ще менше, бо як каже народна мудрість – шлюб продовжує життя. Проте не вберігає від нещасних випадків. Майже 80% жертв нещасних випадків, самогубств та вбивств на Закарпатті – чоловічої статі. Жінки у такі справи встряють рідко, але частіше потерпають від домашнього насильства.

Найчастіше закарпатська дівчина виходить заміж у віці 20-24 роки, але таких «легковажних» з роками поменшало. Якщо ще у 2007 році наречених у цьому віці було близько 5 тисяч, то у 2010 – майже 3800. Водночас дещо збільшилась кількість охочих зареєструвати шлюб ближче до 29 років. Хоч тенденції останніх років свідчать, щоб виховувати дітей закарпатській жінці чоловік не дуже й потрібен. На сьогодні вдвічі у порівнянні з 1995 роком зросла кількість дітей, які народжуються у неодружених закарпаток.

Чи розумна закарпатська жінка? Сумнівів бути не може, звісно так. По-перше, освічена – 61,1% дівчат навчаються у вузах. Та й серед аспірантів більшість (55,2%) жінок. Щоправда кандидатами наук частіше стають чоловіки (59%). Вже не кажучи про докторів. Прорватися у науковий чоловічий світ Закарпаття, де майже 83% докторів наук чоловіки, нелегко. Навіщо тратити дарма сили, думає розумна закарпатська жінка, і йде на держслужбу. От тут справжнє жіноче царство: більше двох третин чиновників на Закарпатті – жінки. Але знову ж таки нижчого рангу. Серед керівників першої та другої категорії посад, немає жодної жінки. Найбільше їх на посадах з 5 та 6-ою категоріями. Навіщо псувати собі нерви великою відповідальністю, знову думає собі середньостатистична розумна закарпатська жінка і не намагається вхопити владу за будь яку ціну. А шукає собі роботу, щоб забезпечити родину. Бо із 100% безробітних на Закарпатті тільки 32,9% – це жінки. Але де б не працювала закарпатська жінка, вона все одно не отримає таку ж заробітну плату, як чоловік на аналогічній посаді. Статистика свідчить, що це буде 90,3% від «чоловічої» зарплати. Хоча не всюди. Існують на Закарпатті райони, де за одну й ту ж роботу менший гонорар отримає чоловік (Берегівський та Мукачівський райони, м.Берегово).

Закарпатська жінка – не тільки розумна, але й психологічно стійка: їй не треба «розширювати свідомість» через психотропні речовини, «доганятися» клеєм чи іншими нездоровими речовинами. В Закарпатті у всеукраїнському масштабі таких – найменше.

Здоров’я закарпаткам треба берегти. Бо однозначно можна сказати: закарпатські жінки будь – де організують демографічну революцію. Вже сьогодні, як свідчить статистика, на двох місцевих жіночок припадає майже п’ятеро дітей.

Ірина БрезаІнфографіка Ігора Деяка