Кого можуть звільнити через карантин: названо сфери
Перехід регіонів України до червоної карантинної зони разом зі зростанням цін на газ можуть спровокувати нову хвилю масових звільнень у країні. Причина проста: накладаючись на карантин, високі ціни на блакитне паливо роблять збитковими майже 90% українських підприємств.
У своєму прогнозі для "Сегодня" економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначив: першочергово постраждають галузі, пов’язані з інвестиційною та споживчою активністю населення.
Ідеться про сфери:
- послуг;
- обслуговування;
- розваг;
- туризму – зокрема, транспорту.
"Будь-який карантин – це обмеження підприємницької діяльності бізнесу. А також – споживчої активності людей, які зменшили свої доходи", – пояснює експерт.
Кого точно звільнять
На думку Куща, найбільше переживати варто офіціантам та продавцям. І хоча масових звільнень не буде, "деяким усе ж доведеться піти".
Крім того, очікується скорочення тимчасових робочих місць, а також сезонних вакансій. Іншими словами, основний кістяк персоналу зберігатиметься, а нові працівники, яких взяли до штату, коли був великий потік клієнтів, найімовірніше, будуть скорочені.
Масових звільнень можна уникнути
Новий "захід" України на карантин відрізняється від попередніх тим, що нині є можливість застосувати модель адаптивного карантину. Таким способом, за словами Куща, вдасться не допустити масового звільнення, навіть у тих сферах, які найбільше страждають від обмежень.
Окрім того, працювати дозволяють і нові умови, оголошені Кабінетом міністрів. Наприклад, у "червоній" зоні можна працювати навіть ресторанам та розважальним закладам. Але за однієї умови: 100% персоналу і відвідувачів мають бути вакцинованими.
До речі, в разі відмови працівника від вакцинації без об’єктивних причин, роботодавець має право його звільнити. Дозвіл на це дало МОЗ.
Зарплати стануть нижчими
Але навіть тим, кому вдасться зберегти роботу, доведеться нелегко. Річ у тім, що в разі запровадження нового локдауну, роботодавці почнуть урізати своїм співробітникам зарплати.
Втім, урізання це не буде катастрофічним. Очікується, що рівень оплати праці знизиться на 2-3%. Втім, підвищення зарплат не буде точно.