Недійсні 500 гривень: в НБУ звернулись до українців з терміновим попередженням
Україною ширяться купюри 500 гривень, які були навмисно пошкоджені. Банкноти мають кілька отворів і зробили їх самі фінустанови.
Пресслужба НБУ розповіла, для чого купюри навмисно пошкодили та звернулись до українців з важливим попередженням.
Нацбанк зазначає, що гроші пошкоджуються навмисно і приводяться у неплатіжний стан, якщо банк не має можливості їх вивезти. Це може бути, в тому числі коли ведуться інтенсивні бойові дії та є інша загроза.
Загалом є кілька способів навмисного пошкодження купюр. Серед них:
- просвердлювання дірок;
- обрізання банкнот на 50% від загальної площі;
- розрізання на три частини;
- пошкодження спецрозчинами або фарбуючими речовинами (не менше 50% площі).
Також НБУ попереджає українців, що існує небезпека потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками під час дії воєнного стану, з територій, які перебувають в тимчасовій окупації. Йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами із захоплених відділень банків.
Нацбанк закликає бути уважними і громадян, і бізнес. Пошкоджені купюри (з дірками, пофарбовані чи обрізані) не потрібно приймати.
"Якщо під час розрахунків вам пропонують пофарбовані, розрізані або з отворами банкноти, у жодному разі не приймайте їх. Адже вони перестали бути платіжним засобом. Відмовтесь та попросіть інші. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників", – йдеться в повідомленні НБУ.
Увага, пошкоджені банкноти під час дії воєнного стану обміну не підлягають, а вилучаються для подальшого проведення досліджень Національним банком.
В НБУ також показали недійсні банкноти номіналом 500 гривень.
Раніше співзасновник Монобанку також показував фото, як виглядають пошкоджені навмисно 500 гривень.