Нацбанк з 15 березня вводить зміни
Національний банк України вирішив з 15 березня знизити облікову ставку з 15% до 14,5%. Про це рішення він оголосив на брифінгу в четвер.
«Сповільнення інфляції, збереження стійкої ситуації на валютному ринку, а також позитивні зрушення у питаннях отримання зовнішньої допомоги дають підстави раніше відновити цикл пом’якшення процентної політики», — заявив НБУ.
Раніше НБУ прогнозував, що незначне зниження облікової ставки почнеться тільки з другої половини 2024 року.
У лютому інфляція сповільнилася до 4,3% у річному вимірі, а базова інфляція — до 4,5%.
«Ураховуючи подальше сповільнення інфляції та стале поліпшення очікувань, стійку ситуацію на валютному ринку, а також часткове зниження ризиків, пов’язаних з отриманням міжнародної допомоги, правління НБУ вирішило знизити облікову ставку на 0,5 в. п. — до 14,5%», — розказав регулятор.
Ставка за тримісячними депозитними сертифікатами з 15 березня знижується на 1,5 в. п. — до 17,5%. Також на 1,5 в. п. зменшується ставка за кредитами рефінансування — до 19,5%.
Ставка за депозитними сертифікатами овернайт і надалі дорівнюватиме обліковій ставці.
Що таке облікова ставка
Облікова ставка — це ключовий монетарний інструмент Нацбанку. З його допомогою НБУ встановлює орієнтир вартості залучених і розміщених грошових коштів для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку.
Тобто це показник вартості грошей у країні. На нього орієнтуються всі учасники ринку.
Облікова ставка визначає відсоток, під який комерційний банк може отримати рефінансування Нацбанку (тобто взяти кредит). Від рівня ставки залежить відсоток, під який банки надають кредити чи депозити громадянам і бізнесу.
Нацбанк використовував облікову ставку як один із методів стримування інфляції.
Раніше видання розповідало, кому в Україні тепер платять найбільші зарплати.