Скільки платитиме кожен українець, якщо введуть накопичувальну пенсію
В Україні через рік може бути впроваджена накопичувальна пенсійна система. Вона буде обов’язковою і принесе ряд змін для всіх українців.
У Міністерстві соціальної політики кажуть, що перед цим необхідно оптимізувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) та податок на доходи фізосіб (ПДФО).
На першому етапі реформи обов’язкові внески будуть надходити на рахунки Державного накопичувального фонду, який планують створити. Внески складатимуться з 2% від ЄСВ. Таким чином, із загальних 22% ЄСВ 20% будуть спрямовані до Пенсійного фонду, а решта 2% — до нового накопичувального фонду. Також передбачається відрахування 3% від ПДФО.
«Це не критично в рамках всієї держави, але буде спрямовано безпосередньо на рахунок родині, що потім теж повернеться в ту ж саму економіку, але не у вигляді податку, а у вигляді інвестиційного ресурсу», — зазначила очільниця мінсоцполітики Оксана Жолнович. На відміну від солідарної системи, де всі кошти йдуть у загальний фонд, ці відрахування будуть накопичуватись на особистих рахунках.
Запуск другого рівня пенсійної системи запланований на 2026 рік. Після трьох років від старту накопичувальні внески можна буде переводити не лише в державний фонд, але й у приватні пенсійні фонди.
«Ми ставимо запуск на 2026 рік, — каже Жолнович. — Але зрозуміло, що треба ж подивитися, як цей законопроєкт буде проходити у Верховній раді».
Наразі документ обговорюється з Міністерством фінансів та міжнародними партнерами, зокрема з МВФ і Світовим банком, тому він ще не винесений на громадське обговорення, додала міністр.
Нагадаємо, у 2025 році в Україні очікується індексація пенсій.