Частина українців може отримувати пенсії до 60 років: перелік
Дострокова пенсія — це можливість вийти на заслужений відпочинок раніше встановленого пенсійного віку. Право на таку пенсію мають громадяни з особливим статусом, багатодітні матері, особи, які втратили роботу за певних обставин, а також люди з певними захворюваннями.
В Україні мінімальний вік для виходу на пенсію становить 60 років, якщо людина набула 31 рік страхового стажу. Якщо людина не має необхідного стажу, пенсійний вік може становити 63 або 65 років залежно від тривалості страхового стажу. Водночас деякі категорії осіб можуть мати право на достроковий вихід на пенсію за спеціальними умовами.
Окремі категорії громадян з особливим статусом мають право на дострокову пенсію. Сюди належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, а також члени сімей загиблих Захисників і Захисниць України. Такі особи можуть вийти на пенсію достроково після досягнення певного віку: для чоловіків це 55 років, а для жінок — 50 років. При цьому обов’язковою умовою є наявність страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і 20 років для жінок.
Пільги для багатодітних матерів та батьків дітей з особливими потребами. Дострокова пенсія передбачена для жінок, які народили та виховали п’ятьох і більше дітей до шестирічного віку, а також для матерів дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність. Щоб скористатися цим правом, жінка повинна досягти віку 50 років і мати не менше 15 років страхового стажу. За її відсутності або за вибором матері, таку пенсію може отримати батько, який виховував дітей. Для цього він має досягти 55 років і мати не менше 20 років страхового стажу.
Дострокова пенсія через звільнення з роботи. Право на пенсію до 60 років мають громадяни, які були звільнені з роботи за 1,5 року до досягнення пенсійного віку. Це стосується випадків змін в організації виробництва, ліквідації підприємства, його реорганізації чи банкрутства, а також скорочення чисельності працівників. У таких випадках особа повинна зареєструватися в службі зайнятості протягом 30 днів після звільнення. Додатковою умовою є відсутність підходящої роботи протягом 7 днів. Важливо, щоб на момент звільнення особа вже мала необхідний страховий стаж для призначення пенсії: 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.
Особи з певними захворюваннями також можуть претендувати на дострокову пенсію. Це стосується людей, які страждають на гіпофізарний нанізм (ліліпути) чи є диспропорційними карликами. Чоловіки з такими захворюваннями можуть вийти на пенсію у віці 45 років, а жінки — у 40 років. При цьому необхідно мати страховий стаж не менше 20 років для чоловіків і 15 років для жінок.
Також на дострокову пенсію мають право особи з інвалідністю по зору I групи, сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групи. Для них пенсійний вік становить 50 років для чоловіків і 40 років для жінок. Важливою умовою є наявність страхового стажу: не менше 15 років для чоловіків і 10 років для жінок.
Таким чином, пенсію можуть виплачувати тим категоріям населення, яким не виповнилося 60 років, але які через особливі обставини або стан здоров’я не можуть продовжувати трудову діяльність до загальноприйнятого віку виходу на пенсію.
Раніше повідомлялось, якою буде пенсія, якщо у вас зарплата близько 10 тисяч гривень.