Гроші замість "бебі-боксів": чиновники пропонують альтернативу
В Україні від 1 вересня 2018 року тодішній уряд на чолі з Володимиром Гройсманом запровадив нову ініціативу – видавати породіллям ще у пологовому будинку "пакунок малюка".
Пакунок малюка" або "бебі-бокс" – це одноразова допомога на кожного новонародженого, яка містить необхідні для малюка речі: пелюшки, підгузки, вологі серветки, ковдру, рушник, дитячий крем.
Однак від самого початку дії цієї програми з нею виникли проблеми - "бебі-бокси" видавали не в усіх регіонах України. Як стало відомо, цьогоріч програма взагалі призупинилася і породіллі в окремих областях наразі взагалі не отримують обіцяні державою "пакунки малюки".
У Міністерстві соціальної політики наявність проблеми визнали і пояснили, що від 2020 року уряд змінив механізм закупівлі "бебі-боксів". Якщо раніше їх закуповували за кошти обласних бюджетів, то цього року "пакунки малюки" вирішили закуповувати за кошти державного бюджету для усіх регіонів України.
"У 2020 році постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 172 "Деякі питання забезпечення дитини після народження одноразовою натуральною допомогою "пакунок малюка" запроваджено новий механізм закупівлі одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", шляхом проведення централізованою закупівельною організацією процедури закупівлі одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" за кошти державного бюджету для усіх регіонів України", – повідомили у міністерстві.
Натомість вже на початку цього літа почало все більше і більше з’являтися новин про дефіцит в Україні "пакунків малюка" та черги біля управлінь соцзахисту з новоспечених батьків. Така ситуація, як з’ясувалося, виникла через проблеми з тендером. Так, 8 липня в сюжеті ТСН повідомлялося, що на придбання речей для немовлят цьогоріч з держбюджету мали виділити 1,2 мільярда гривень. Освоїти ці кошти викликалося 13 учасників, а до тендеру допустили лишень чотирьох. Ті, кому відмовили, пішли зі скаргою до Антимонопольного комітету.
АМКУ, своєю чергою, наприкінці червня 2020 року вирішив взагалі скасувати закупівлі "бебі-боксів" через скарги учасників тендеру. Тож програма фактично поставлена на паузу, оскільки потрібно знову оголошувати новий тендер, чого так і не було зроблено, а тендерні процедури в Україні можуть тривати місяцями. Це означає, що в тих областях, де "пакунки малюка" залишилися, їх ще довидають, однак до кінця року нових ніхто, скоріше за все, вже не закуповуватиме. У тих же областях, де "бебі-бокси" вже закінчилися, вони навряд чи з’являться.
Натомість замість "пакунків малюка" у 2020 році уряд обіцяє усім породіллям виплатити грошові компенсації, так принаймні говорять у Мінсоцполітики та запевняють, що вже розробили відповідний проєкт рішення цієї проблеми.
Однак коли та як даватимуть гроші – поки не повідомляється. Обіцяють, що механізм та порядок отримання компенсацій з’явиться вже найближчим часом. Варто зазначити, що вартість одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" в Україні згідно з Постановою уряду наразі становить не більше 5 тис. гривень.