В Україні хочуть скасувати мораторій на експорт лісу-кругляка
Влада може скасувати мораторій на експорт лісу-кругляка. Як наслідок, під загрозою опиняться меблева й деревообробна галузі, які дають 200 тис. робочих місць, українські Карпати "облисіють", а економіка втратить за різними оцінками десятки мільярдів доларів.
Законопроєкт розробили "Слуги народу", ідею підтримали в Кабміні. Про те, хто і навіщо лобіює скасування мораторію і до чого це призведе.
"Слуги народу" готуються скасувати мораторій на експорт лісу-кругляка з України, відповідний документ під номером 4197-д вже підтримав профільний комітет Ради. Головна причина – вимоги з боку ЄС. Нібито заборона порушує чинну угоду про Асоціацію з Євросоюзом.
До чого може призвести скасування мораторію:
- під загрозою може опинитися деревообробна й меблева галузі (можуть зіткнуться з дефіцитом деревини), а це 200 тис. робочих місць;
- прискорення вирубки лісів може погіршити екологічну ситуацію;
- Україна ризикує втратити свій шанс налагодити сучасне виробництво й замість того, щоб продавати за кордон уже готові меблі (а це зовсім інші виручки, більше робочих місць, технології та дизайн), постачати сировину для виробників в інших країнах.
Держави ЄС як ніхто зацікавлені, щоб Україна продовжувала експортувати свій ліс без будь-яких мораторіїв. Великі заводи, меблеве виробництво відкривають у Польщі, Німеччині й навіть Румунії, а ось сировину для виготовлення цих меблів можуть везти з українських лісів. А потім цей же матеріал повертають в Україну, але вже у вигляді готових меблів і за ціною в десятки разів вищою, ніж сировина.
Якби Україна не відправляла ліс-кругляк за кордон, а сама його переробляла, створювала готову продукцію, це б дало можливість вийти зі статусу сировинної держави й перейти до розряду розвинених країн-виробників.