14 серпня християни відзначають велике свято Маковія (Медовий Спас)
14 серпня у православній церкві відзначають велике свято — Медовий Спас, Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього і вшановують сім мучеників Маккавеїв, матір їхню Соломонію і вчителя Єлеазара.
Традиційно в серпні православні відзначають три Спаси, Медовий Спас — перший із них. Його традиції беруть свій початок багато століть тому, одна з них — освячення меду в церкві.
Історія свята Походження (винесення) чесних древ животворчого Хреста Господнього починається у VIII–IX століттях у Візантії. У ті часи в Константинополі вирувала хвороба, яка забирала життя багатьох жителів. Тому священники взяли залишки Хреста, на якому був розп’ятий Ісус, і обійшли з ними все місто, а потім освятили водойми. Сталося диво: після купання в освяченій воді люди почали одужувати. Відтоді щорічно цього дня стали містом носити частину Хреста Господнього, а потім заносити його до собору святої Софії, де будь-хто охочий міг поклонитися йому. Довгий час його відзначали тільки в Константинополі, але згодом стали святкувати в усьому православному світі.
Звідси у день Медового Спаса і пішла традиція освячувати воду в храмах, а також колодязі і річки, а саме свято стали звати Мокрий Спас або Спас на воді.
14 серпня також день пам’яті семи мучеників Маккавеїв — Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Єлєазара, Євсевона, Аліма і Маркелла, а також їхньої матері Соломонії та вчителя їхнього Єлеазара.
Їхня історія відноситься до II століття до н. е. У той час правитель Антіох Епіфаній вирішив відродити язичництво в Юдеї і поставив у Єрусалимському храмі статую Зевса. Але вчитель закону Божого Єлеазар, якому було на той час уже 90 років, виступив проти цього. Разом із ним були 7 його учнів та їхня мати. За це всіх стратили, при чому синів убивали на очах у матері. Але подвиг мучеників надихнув сина священика — Іуду Маккавея — і він підняв повстання проти правителя і здобув перемогу над ним.
У народі Маккавеїв день пов’язали з маком, який дозрівав цієї пори, і назвали його свято Маковія, а разом із медом і водою в храмах освячують і мак.