КПП «Біла Церква — Сігету-Мармацієй»: новий прикордонний пункт — нові можливості
На Закарпатті, окрім існуючих пунктів пропуску на кордоні з ЄС, планується будівництво і кількох нових.
Один із них вже наступного року має запрацювати на кордоні з Румунією. І знаходитиметься він між селом Біла Церква Солотвинської громади та румунським містом Сігет.
Поява нового пункту пропуску на кордоні з Румунією стане однією з найважливіших подій для регіону у наступному році. Адже це принесе чимало переваг як для обох країн, так і, зокрема, для Закарпаття. Це буде один із найбільших пунктів пропуску на кордоні з Румунією.
Так, за словами голови Солотвинської громади Василя Йовдія, КПП зможе пропускати біля 1000 одиниць легкового транспорту та 500 вантажного за добу. Відповідно, він розвантажить вже існуючий пункт пропуску «Солотвино», який згодом функціонуватиме для легкового транспорту.
Саме для цього буде 5 смуг із обох боків: одна для автобусів і відповідно по дві для легкових автівок та для вантажівок. А фінансують проєкт Європейський Союз і Румунія. Загальна вартість проекту — близько 36 млн євро.
Завдяки такій пропускній здатності цей пункт пропуску допоможе розвантажити й інші КПП, оскільки показники експорту з України до Румунії суттєво зросли після початку повномасштабного вторгнення. А наразі лише три пункти пропуску на кордоні з Румунією розраховані на вантажні перевезення: «Дяково — Халмеу», що на Закарпатті, «Порубне — Сірет» на Буковині, а також поромна переправа через Дунай — «Орлівка — Ісакча», що на Одещині.
Згаданий пункт пропуску є дуже зручним із точки зору логістики та географічного розташування. Адже, з одного боку, пункт розташований неподалік траси Н-09, яка сполучає Мукачево, Тячів, Рахів та Львів. А з іншого — знаходиться біля румунського міста Сігет, з якого можна добратись і до інших міст країни-сусідки. Відповідно, географічне розташування допоможе розвивати туризм у регіоні.
Крім того, поява нового пункту пропуску дасть можливість і для появи нових робочих місць. Адже майже за 1 км від пункту пропуску функціонуватиме індустріальний парк «Марамуреш». За словами голови Солотвинської громади Василя Йовдія, індустріальний парк діятиме у сфері деревообробної та меблевої галузей, а на його території працюватиме близько 2 тисяч осіб.
«Новий пункт пропуску дасть можливість експортувати меблеву та іншу продукцію з деревини у Європу. Адже індустріальний парк співпрацюватиме з компаніями, які є, наприклад, партнерами відомої шведської мережі „ІКЕА“. І, відповідно, продукція, виготовлена в регіоні, буде продаватись в європейських мережах. А це, у свою чергу, дасть поштовх не лише деревообробній галузі Тячівщини та Рахівщини, але й загалом економіці регіону. Оскільки індустріальний парк також дасть можливість і для появи близько 30 тисяч супутніх робочих місць поза ним», — мовив Василь Йовдій.
Загалом, КПП «Біла Церква — Сігету-Мармацієй» допоможе обом країнам тісніше комунікувати і співпрацювати, румунській меншині Закарпаття — відвідувати Румунію, а українській меншині сусідньої країни — Україну. Адже по румунський бік Тиси також знаходяться села, населені переважно представниками української громади.
Наразі тривають активні будівельні роботи щодо побудови нового прикордонного КПП.
Зокрема, на румунському боці заливаються фундаменти для адміністративних будівель, а також ведеться робота з початку будівництва мостів через річку Тиса, які і сполучатимуть дві країни. Василь Йовдій зазначив, що максимально кінцевий термін, коли має запрацювати пункт пропуску — вересень 2024 року. Саме тоді і відкриється він для легкових пасажирських і вантажних перевезень.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як Ясінянська громада розвиває партнерство з регіонами Чехії.