Яке завтра, 9 травня, свято, прикмети та заборони
9 травня віряни святкують Світлий четвер. Православна церква цього дня також відзначає перенесення мощей Миколи Чудотворця.
Триває Світлий тиждень. Кожен його день сповнений давніми та сучасними звичаями та прикметами. Розповідаємо про Світлий четвер, що припадає на 9 травня.
Яке свято 9 травня
У Світлий четвер раніше організовували цікаві обряди. Дівчата гуртом виходили на пагорби, співали веселі пісні, веснянки.
Одним із цікавих звичаїв було «водити кобилу». Люди прикріплювали до довгої палиці «голову», зроблену з торби та сіна, а з іншого кінця прив’язували «хвіст». Потім запрошували усіх охочих покататися на цій імпровізованій кобилі. Цю розвагу дозволялося влаштовувати лише чоловікам, яких перевдягали у циганський одяг.
У деяких регіонах у це свято також згадували померлих родичів. Люди відвідували кладовище, прибирали могили. Тому цей день ще називали Пасхою мертвих. За сучасними звичаями у Світлий тиждень відвідувати кладовище не радять.
На Поліссі у цей день віряни рекомендували зустрічати ранок у церкві. Люди молилися за мертвих та замовляли поминальні панахиди. Також роздавали нужденним приготовлену їжу.
Наші предки вірили, що цієї ночі небіжчики теж святкують Великдень. Він мав назву Навський Великдень, або Мавський Великодень. Це вірування існувало аж до початку 20 століття. Ввечері люди розводили вогні на видних місцях. Потім розходилися по домівках. Тим часом небіжчики буцімто починали своє святкування.
Православна церква цього дня також відзначає перенесення мощей Миколи Чудотворця. У народі це свято називають Микола літній. Ще 9 травня відзначають пророка Ісаї, а також пригадують священномученика Христофора. Останній жив у III столітті. Його вважають заступником моряків, мандрівників та водіїв.
Прикмети на 9 травня:
- Дощить — до багатого урожаю.
- Кульбаба вже пухнаста — чекайте на похолодання.
- Горобці активно гніздяться — до дощів.
Що не можна робити 9 травня:
- злитися, сваритися;
- думати про погане;
- бути вночі на кладовищі;
- залишати продукти на кладовищі;
- відмовляти у милостині.
Нагадаємо, 8 травня — Світла середа. Також сьогодні відзначають День пам’яті та перемоги над нацизмом, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни.