Деякі взагалі зникнуть з ринку: які професії будуть в пріоритеті вже за 5-10 років
Сучасний світ змінюється дуже швидко. Адже професій, які актуальні зараз, 20 років тому навіть не існувало.
Зокрема, у 1940 не було і 60% сучасних робіт. Тому, яким буде ринок праці навіть у найближчі декілька років неможливо передбачити достовірно, але все ж можна приблизно спрогнозувати, що чекає нас за 5-10 років.
Як розповіли у відео на YouTube каналі «BBC News Україна», на пріоритетність професій у сучасному світі впливає два чинники:
- нові технології;
- рух до зеленої економіки.
Щодо першого, то вже зараз штучний інтелект впливає на 40% професій у всьому світі, а в розвинених країнах — і до 60%. А тому у деяких випадках ШІ може навіть замінити людей. Проте не все так погано, адже нові винаходи зачасту породжують і нові вакансії.
Дослідники зі світового економічного форуму порахували, що через 5 років список професій зміниться приблизно на 23%.
Які навички будуть потрібні
Для того, щоб освоїти той чи інший вид роботи навіть у недалекому майбутньому, необхідно володіти певними уміннями, щоб отримати бажану посаду.
Найперше — варто постійно здобувати та розвивати технічну грамотність, тому математика, інформатика, природничі науки треба вчити особливо старанно.
Аналітичне мислення — потрібна навичка як зараз, так і через 5-10 років. Вона допоможе робити логічні висновки та приймати рішення «тверезо». Важливими також будуть креативність, емпатичність та комунікація.
Які професії будуть особливо актуальні
Безумовно, однією із найперспективніших галузей буде IT, особливо будуть в пріоритеті ті спеціальності, які фокусуються на штучному інтелекті.
Однією із таких професій є промпт-інженер — спеціальність із спілкування з моделями штучного розуму, який буде допомагати правильно сформулювати запити для нього. Також будуть потрібні спеціалісти з етики, інженери з безпеки, розробники зручних інтерфейсів у взаємодії між людьми та машинами.
Не менше необхідними будуть і ті люди, що працюватимуть із великими даними в інформаційних технологіях — Big Data.
Залишатимуться у попиті фахівці з кібербезпеки, адже недостовірної інформації у зв’язку із активним розвитком технологій стає дедалі більше. У цій сфері будуть потрібні і спеціалісти з фінансових технологій, бізнес-аналітики, розробники блокчейн-систем.
Окрім IT-галузі, за 5-10 років буде зростати потреба у експертах із «зеленої економіки». Ці професії пов’язані із розвитком відновлювальної енергетики, розробкою нових джерел енергії, збереженням зникаючих видів. В пріоритеті будуть також й ті спеціалісти, що працюють у сферах урбаністики, архітектури, редизайні та розробці розуміних будинків.
Нікуди не зникне та постійно буде актуальною і професія лікаря, особливо будуть потрібні ті медпрацівники, які надають пацієнтам моральну підтримку. А також завжди актуальними будуть психотерапевти та «оповідачі» — ті, хто діляться своїм досвідом за допомогою історій, це стосується творчих спеціальностей.
Професії, що зникнуть з ринку праці уже скоро
Звичайно, зважаючи на прихід нових спеціальностей та розвитку нових галузей, деякі за 5-10 років стануть просто непотрібними.
Однією із таких буде сфера обслуговування, адже уже зараз багато кого із персоналу успішно замінили автоматизовані системи. Мова іде про касирів, продавців, консультантів — найімовірніше, ці професії зникнуть із ринку.
Також менш популярним буде офіс-менеджмент, адже велика кількість людей перейшли на дистанційну форму роботи.
Професії, що стосуються ведення даних та бухгалтерського обліку, уже скоро теж не будуть у пріоритеті. Також будуть менш користуватися попитом спеціальності, де потрібно виконувати рутинну роботу, наприклад, на заводах чи фабриках, це будуть обов’язки машин.
Проте незамінними залишаться ті, хто відповідає за дрібні точні завдання у різних обставинах: будівельники, механіки, ремонтники та електрики. Також будуть потрібними столярі та сантехніки. Ці професії залишаться у пріоритеті.
Раніше повідомлялось, які тепер є вакансії на ринку праці та яку зарплату пропонують.