За новим календарем 16 серпня відзначатимуть велике свято
16 серпня за новим церковним календарем православні віряни відзначають Перенесення нерукотворного образу Ісуса Христа з Едесси до Константинополя. У народі це свято називають Горіховий Спас.
За старим календарем Горіховий Спас відзначатимуть 29 серпня. Інші назви свята — Хлібний Спас, Спас на полотні.
Історія свята
За переказами, у часи життя Ісуса Христа на землі у сирійському місті Едесса правив цар Авгар, який страждав від прокази. Коли той почув про чудесні зцілення Спасителя, то послав за ним до Єрусалима писаря, якому також наказав написати образ Сина Божого. Проте писар не зміг цього зробити — риси Ісуса постійно змінювалися через «невимовну благодать», яка виходила від нього.
Тоді Ісус умився і витер обличчя складеним вчетверо полотном — на тканині проступили Його риси. Полотно відвезли цареві Авгарю, і сталося диво — той зцілився. Після цього полотно розкинули на башті, щоб інші люди також могли повірити в справжнє диво. Цей нерукотворний образ вважається першою в історії іконою.
У 630 році Едессу захопили араби і заборонили поклоніння Нерукотворному Образу. Але 944 року імператор Костянтин Багрянородний викупив його в еміра (правителя) і переніс до Константинополя — образ став головною святинею міста. На жаль, у XIII столітті під час хрестового походу він був загублений.
Нагадаємо, 2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. 15 серпня за новим календарем відзначали також велике свято — Успіння Пресвятої Богородиці.