Мешканці Міжгірщини та Воловеччини цьогоріч будуть відімкнені від телебачення
У четвер, 26 лютого, в облдержадміністрації відбулось засідання робочої групи з питань реалізації у Закарпатській області програми впровадження цифрового телерадіомовлення.
У засіданні взяв участь заступник голови ОДА Михайло Рівіс, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Закарпатській області Іван Кузьма, заступник Генерального директора обласної державної телерадіокомпанії Володимир Герзанич, представник Закарпатської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Володимир Гірич, а також керівники відповідних управлінь ОДА, - зазначили в управлінні інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА.
Перехід в Україні телевізійного мовлення на цифровий формат здійснюється відповідно до Регіональної угоди «Женева-2006» та Державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення. У грудні минулого року міжвідомча група з вирішення проблемних питань реалізації в Україні цієї програми напрацювала проект рекомендацій Національній раді щодо вимкнення аналогового й переходу на цифровий стандарт мовлення.
Так, робочою групою рекомендовано визначити чотири етапи вимкнення аналогу. До першого етапу серед дев’яти областей включено Закарпатську.
«Згідно з проектом, термін вимкнення аналогового телебачення мав спливати на початку червня. Проте нині є відповідні напрацювання Кабінету Міністрів, згідно з яким поступовий перехід на цифрове мовлення відбуватиметься в країні з 15 червня 2015 року», - повідомив представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Закарпатській області Іван Кузьма.
Державною програмою розвитку цифрового телебачення в Закарпатській області передбачалося встановлення передавачів цифрового стандарту на всіх передавальних телевізійних ретрансляційних станціях каналового стандарту.
З 2011 року впровадженням цифрового стандарту телебачення на території області здійснювало київське ТОВ „Зеонбуд”, яке отримало відповідні ліцензії провайдера програмної послуги, згідно з якими передбачалось здійснити на першому етапі у 2011 році розбудову багатоканальних мереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 у стандарті DVB-Т2 на 19 об’єктах Закарпатської області.
До кінця 2011 року ТОВ „Зеонбуд” на шести об’єктах Закарпатської філії КРРТ було змонтовано та введено в експлуатацію передавачі цифрового стандарту в Ужгороді, Хусті, Мукачеві, Сваляві, Рахові та Великому Березному.
Орієнтовно оцінений відсоток охоплення населення Закарпатської області технічними засобами, встановленими на об’єктах Закарпатської філії КРРТ, становить близько 50%, а такі райони як Міжгірський та Воловецький взагалі не охоплено цифровим стандартом телебачення. Частково покриття забезпечено у Великоберезнянському, Перечинському, Свалявському, Тячівському, Рахівському та Іршавському районах.
«Роботи з подальшого розширення цифрової передавальної мережі на території області не ведуться. Відповідно до міжнародних домовленостей, роботу аналогових телевізійних передавачів дозволено до 1 липня 2015 року. Отже є передумови, що після припинення роботи аналогових телевізійних передавачів, в області може відбутися значне зменшення інформаційного простору, а в деяких районах повна його відсутність», - повідомив директор Закарпатської філії КРРТ Володимир Гірич.
З метою забезпечення якісного та повного охоплення території області програмами цифрового телебачення, відповідно до Державної програми розвитку цифрового телебачення, обласна державна адміністрація у серпні 2014 року зверталася до Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення щодо прискорення розширення цифрової передавальної мережі на території області.
Проте протягом 2014 та січні 2015 року роботи з монтажу передавачів цифрового стандарту на території області не проводилися.
Представник департаменту соцзахисту населення ОДА Ольга Микита акцентувала на питанні забезпечення малозабезпечених верств населення області перетворювачами цифрового сигналу (телетюнерами стандарту DVB-T2). За її словами відповідна програма Кабінету міністрів нині практично не виконується.
«У списку на забезпечення безкоштовними тюнерами – 23 тисячі 744 закарпатців. На сьогоднішній день відповідні пристрої отримали трохи більше 10 тисяч краян», - зазначила фахівець.
Заступник Закарпатської ОДА Михайло Рівіс, який є співголовою робочої групи, наголосив: «Такий стан справ у цьому питанні ставить під сумнів дотримання термінів з вимкнення аналогового й переходу на цифровий стандарт мовлення на території області».
Відтак, за підсумками наради прийнято рішення підготувати звернення до Кабінету Міністрів та Нацради з питань телебачення та радіомовлення щодо вирішення піднятих проблемних питань