Гості з Чехії відвідали філологічний факультет УжНУ (ФОТО)
Як відомо, на філологічному факультеті УжНУ уже другий рік поспіль студенти набувають нової спеціальності «Чеська мова і література».
Сприяти їм у цьому намагається як Посольство Чеської Республіки, так і Край Височіна, який уже багато років опікується університетом, допомагаючи йому матеріально і фінансово, - зазначили у прес-службі Закарпатської ОДА.
Ось і цими днями делегація Краю Височіна на чолі з головою крайового уряду Зденеком Кадлецом у рамках програми робочого візиту на Закарпаття відвідала університет, де зустрілася з колективом кафедри словацької філології, яку очолює доктор філологічних наук, професор Світлана Пахомова. При цьому чеські гості приїхали не з порожніми руками, як мовиться, а привезли і передали для потреб кафедри більше півтисячі примірників навчально-методичної та художньої літератури чеською мовою – як дарунок з нагоди Нового року та Різдва Христового. Це дуже важливі підручники з історії чеської літератури, теорії літератури, з граматики, словотвору цієї мови, різні типи словників.
Поважних гостей тут зустрічали ректор УжНУ, депутат обласної ради Володимир Смоланка, проектор вишу з науково-педагогічної діяльності Мирослава Лендьєл, декан філологічного факультету Галина Шумицька та викладачі кафедри.
Найперше, ректор університету Володимир Симоланка, який до речі, спілкувався з гостями чеською мовою, висловив щиру подяку представникам краю Височіна за візит і успішну співпрацю із Закарпаттям, яка робить взаємовідносини між братніми народами міцнішими. Закарпатці з теплотою згадують спільне минуле, коли добре розвивалась соціальна та економічна структури Закарпаття: з'явилися кінотеатри, більшість добротних громадських будівель, аеропорт, школи і т.д. Тому сьогодні чехи бажані гості в краю. Він розповів і про те, що, відкривши відділення чеської мови на філологічному факультеті, були приємно здивовані великим запитом: на одне місце претендувало більше 10 осіб. Це додало впевненості в тому, - мовив ректор, - що ми на правильному шляху і що цей напрямок підготовки спеціалістів необхідно розвивати. Ректор Володимир Смоланка підкреслив, що сьогодні не вистачає спеціалістів зі слов’янських мов, тому розвивати цей напрямок доцільно і перспективно. Очільник вишу зауважив, що в майбутньому бачить в університеті й окрему кафедру богемістики. Сьогодні у планах вишу – залучення до вивчення чеської мови юристів, економістів, міжнародників, що сприятиме їх конкурентноздатності на європейському просторі.
Завідуюча кафедрою словацької філології, в рамках якої і ведеться викладання чеської мови та літератури, Світлана Пахомова подякувала керівництву краю Височіна висловила глибоку вдячність за подаровані книги, які є дуже потрібними і цінними, адже уможливлять якісну підготовку майбутніх богемістів.
Декан філологічного факультету Галина Шумицька серед іншого звернула увагу на те, що невеликий чеський край, чи не вдвічі менший за населенням за нашу область, може стати прикладом активної і плідної діяльності місцевої влади, подякувала за програму стажування студентів відділення журналістики УжНУ в Літній школі журналістики імені Карла Гавлічка Боровського, навчання у якій свого часу пройшли і колишній Президент Чехії Вацлав Гавел, багато нинішніх відомих чеських та словацьких політиків. Край Височина забезпечив проживання та харчування кожному закарпатському учаснику школи.
Перший заступник голови облради Михайло Попович, який супроводжував делегацію, розповів про основні віхи співпраці, яка триває восьмий рік. У її витоків стояв тодішній гетьман краю, а нині – сенатор парламенту Чехії Мілош Вистрчіл. З того часу контакти між нашими регіонами набули регулярного характеру – як між керівними органами країв, так і на рівні міжособистісних зв’язків громадян, працівників різних установ та організацій. Неодноразово наш край відвідували депутати та сенатори Чеського парламенту. З метою фінансового забезпечення співпраці сторони створили благодійний фонд «Височіна і Закарпаття» – «VIZA». Торік реалізовано 14 спільних інвестиційних проектів загальною вартістю понад 7,3 мільйона гривень. Відрадно, що до співпраці із Закарпаттям підключилися й Пардубіцький та Злінський краї, низка наукових закладів, туристичних та проектних організацій. В тому числі підписано угоду про співпрацю між УжНУ та Вищою політехнічною школою м. Їглави.
Зденек Кадлец поділився своїм бачення співпраці. Він зазначив, що коли починались налагодження стосунків, ніхто й не передбачав такий успіх. Тільки Йозеф Недвєд — староста містечка Марквартіце казав, що питання варте уваги. Він уже давно цікавився історією Закарпаття, став палким любителем гірського туризму. Йому подобаються легенди та пісні Гуцульщини, як і самі гуцули, котрим він і хотів бодай якось полегшити життя. То ж знайшов спільників серед місцевих депутатів. З тих пір з кожним приїздом на Закарпаття крайові депутати переконувались у важливості цього кроку і сьогодні бере гордість за таке рішення. Хочеться, так налагодити співробітництво із іншими сусідами.
Науковці УжНУ розповіли про свої плани щодо розвитку спеціальності «Чеська мова і література», просили літератури та подовження обміну студентів з метою удосконалення мовної практики. Зокрема проректор університету Мирослава Лендьєл назвала нові проекти, які плануються між УжНУ та Їглавським університетом, в тому числі щодо можливості підготовки випускників їглавського вишу на рівні магістра на інженерно-технічних факультетах навчального закладу Ужгорода, ширшого залучення викладачів партнерського регіону до навчального процесу та науково-видавничої справи.
Наприкінці зустрічі гості подякували Володимиру Смоланці за теплу зустріч, плідну розмову та побажали успіхів у роботі всім викладачам УжНУ, запевнили у своїй налаштованості на дальшу співпрацю з УжНУ й обіцяли максимальне сприяння у реалізації спільних проектів, а українському народу – миру і найскорішого подолання військової ситуації на Сході України. Того ж дня делегація краю на зустрічі з керівництвом області підбила підсумки візиту. Напрацьовані рекомендації будуть узгоджені з крайовими парламентарями Височіни як програма співпраці на 2015 рік.