Відома закарпатська артистка розповість про історію кохання Бетховена
Солістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк започатковує цикл концертів, в яких виконає всі 32 сонати Людвіга ван Бетховена.
У щомісячних виступах піаністка гратиме по кілька сонат цього композитора, однак підібраних не в хронологічному порядку, а з різних періодів його життя. Відомо, що ранні твори Бетховена за стилісткою близькі до традицій його попередників - Гайдна та Моцарта. А в пізніших все відчутнішим стає вплив романтизму.
Отже, 23 жовтня, о 18:30 відбудеться перший концерт із циклу «32 Сонати Людвіга Ван Бетховена». За роялем - солістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України Етелла Чуприк. Ведуча – Катерина Керечанин. У програмі прозвучать сонати № 1, №14 («Місячна») та №15 («Пасторальна»).
До слова, назва сонати «Місячна» належить не Бетховену, а німецькому поетові Людвігу Рельштабу, якому ця музика нагадала пейзаж біля Фірвальдштетського озера. Насправді соната №14 присвячена Джульєтті Гвіччарді - шістнадцятирічній аристократці, в яку композитор був безтямно закоханий. У 31-річному віці він вже відчував невідворотність своєї фатальної хвороби (перші ознаки глухоти у Людвіга проявилися в 26 років). Мила, по-весняному прекрасна, з ангельським личком Джульєтта подарувала композиторові не лише надію на особисте щастя, а й сподівання на одужання. Кохання здатне творити дива! Та воно виявилося ілюзією. Для сім'ї Гвіччарді музикант був людиною другого сорту, всього лише артистом, обслуговуючим персоналом. Та й сама дівчина виявилася легковажною. Незабаром вона вийшла заміж за графа Галленберга, нікчемну людину і бездарного композитора, чим вщент розбила серце Бетховена. Соната так і промовляє до нас щемкою ніжністю і болісним розчаруванням героя. Цим шедевром захоплювалися Фрідерік Шопен, Ференц Ліст, Гектор Берліоз. Зрештою, «Місячна соната» - найбільш знаний і виконуваний твір за понад 200 років від часу написання.
Таїсія Грись