Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • Експерт дає поради закарпатцям, які хочуть взяти кредит у банку

Експерт дає поради закарпатцям, які хочуть взяти кредит у банку

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання в рамках соціально-освітнього проекту Фінансового клубу, започаткованого у прес-клубі минулого року. Цього разу темою розмови став огляд ринку...

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання в рамках соціально-освітнього проекту Фінансового клубу, започаткованого у прес-клубі минулого року. Цього разу темою розмови став огляд ринку кредитування фізичних та юридичних осіб з акцентом на основні аспекти їх функціонування.

Із журналістами зустрілася Майя Вінніченко, експерт, начальник відділення в м. Ужгороді Львівської філії Акціонерного Банку «ПІВДЕННИЙ».

За словами експерта, після фінансової кризи 2008-2010 років ринок кредитування України зазнав позитивних змін і станом на сьогоднішній день спостерігається зростання попиту на цей фінансовий продукт. Про зростання обсягів кредитування свідчить і статистика Нацбанку України – наприклад позички, надані фізичним особам упродовж 2013 року, зросли на 3 %.

Під час засідання журналісти дізналися про найбільш поширені кредитні продукти для юридичних та фізичних осіб, які пропонують банки України (українці найчастіше брали кредити на іпотеку, авто, невеликі побутові покупки). Представникам ЗМІ розповіли про сучасні тенденції та методологічні особливості кредитування, на які слід звернути увагу потенційним позичальникам при укладенні договору кредитування, а також докладно висвітлено вимоги банків до кредитоотримувачів та механізми банківського кредитування господарюючих суб’єктів та бізнесу.

За даними Незалежної асоціації банків за останній рік кредитний портфель фізичних осіб зріс на 5,9 млрд.грн і станом на 1 січня 2014 року склав 193,53 млрд. грн.

Майя Вінніченко наголосила, що кредит завжди був та залишається важливим важелем у стимулюванні розвитку виробництва. Кредит забезпечує трансформацію грошового капіталу в позичковий і виражає стосунки між кредитором та позичальником це і є основним стимулом прогресуючої економіки держави.

«Ситуація в Україні наразі нестабільна як політично, так і економічно. Водночас банки намагаються займатися безпосередньою діяльністю, зокрема, наданням кредитів юридичним та фізичним особам. Це залишається одним з найважливіших та найактуальніших завдань банківської системи України», - каже М. Вінніченко.

За її словами, попри нестабільність у країні існує значний попит на фінансові ресурси. Проте платоспроможність населення сьогодні, на жаль, йде на спад. Натомість в Україні значно переважають споживчі кредити, що не є позитивним показником для економіки. Люди часто беруть кредити, не задумуючись, як сплачуватимуть їх у майбутньому. При цьому не інвестують їх, а витрачають на побутову техніку тощо. Найбільше споживчих кредитів торік взяли мешканці Київської області, далі – Дніпропетровська, на третьому – Донецька, Одеська,. Закарпаття – у десятці за цим «рейтингом».

Чимало коштів, як внутрішній кредитний ресурс, досі залишаються поза межами банківської системи. Тому її завданням, за словами М. Вінніченко, є відновлення довіри населення.

Банки сьогодні дуже ретельно вивчають платоспроможність позичальників та здійснюють уважну оцінку їх фінансового стану та його платоспроможність. Тому більш пріоритетною є ліквідна застава кредитів – нерухоме майно, майнові права на депозитні кошти тощо.

Щодо Закарпаття, то кредитні ресурси в основному надаються фізичним особам, доля яких становить 81,0% . 71 % - це довгострокові кредити. Наразі фізичним особам заборонено отримувати кредити в іноземній валюті. «Отримуючи кредит, слід добре прораховувати наперед, чи зможе фізична особа сплачувати, тобто своєчасно його обслуговувати. Підхід «якось воно буде» неприпустимий», - каже М. Вінніченко, наводячи приклади, коли люди втрачали заставне майно вже після того, як значні відсотки та частина основного боргу за кредитом були сплачені.

«На мою думку, кредитування сьогодні насамперед, повинне бути спрямоване на потреби сільгоспвиробника, переробну промисловість, на створення нових робочих місць, машинобудування, літакобудування, виробництво с/г техніки, а також кредитування малого та середнього бізнесу, який був і залишається одним із суттєвих суб’єктів, що формує дохідну частину бюджету, тощо», - каже експерт. На практиці сьогодні, на жаль, фактично не діє програма державного відшкодування частини відсотків за кредитами – як сільгоспвиробникам, так і сім’ям, які скористалися програмою придбання так званого доступного житла, водночас реформування економіки в найближчий час, така можливість буде передбачуваною і відображатиметься при затверджені бюджету України

Менше, ніж у східних областях, але все ж і на Закарпатті існує певна тенденція відтоку депозитів. «Сьогодні небезпечніше тримати кошти у готівці, тим більше вдома. Краще тримати їх на депозиті. Навіть за умови громадянської війни кошти в будинку знеціняться більше, ніж у безготівковому вигляді у банку», - впевнена Майя Вінніченко.

Як і раніше, перед підписанням кредитного договору банківський експерт порадила дуже добре його вивчити. Найкраще – спільно з юристом.

Майя Вінніченко, також навела дані за кредитами по Закарпаттю. Так, станом на 1 січня 2014 року обсяг наданих кредитів становив 4,19 млрд. грн., із них юридичним особам – 1,38 млрд. грн. (або 33%) та фізичним особам відповідно 2,81 млрд. грн. (або 67%). Основні цілі, на які було надано кредити: поточні потреби – 80,6%, інвестиційні кредити складають 0, 82 млрд. грн. (19,4%).

З огляду на структуру кредитного портфелю в цілому по Україні найбільш питому вагу займає Київ, на другому місці – Дніпропетровська область, на третьому – Донецька (дані станом на 1 березня 2014 року).

Нагадаємо, метою проекту Фінансовий клуб є підвищення економічної грамотності населення та зростання фінансової культури суспільства.