Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

В Абранці громада виступає проти закриття школи

Мешканці села Абранка, що на Воловеччині відстоюють право на існування в селі школи. Нещодавно сільській владі повідомили з райдержадміністрації неприємну новину – заклад планують закрити, мовляв...

Мешканці села Абранка, що на Воловеччині відстоюють право на існування в селі школи. Нещодавно сільській владі повідомили з райдержадміністрації неприємну новину – заклад планують закрити, мовляв через «неукомплектованість класів». Цього тижня голова обласної ради Іван Балога своїм розпорядженням утворив робочу групу, яка в п’ятницю виїхала в село, щоби з’ясувати ситуацію. У її складі – депутат облради від Воловеччини Михайло Реблян, депутати облради Іван Микульця, Михайло Мотильчак, заступник керуючого справами виконавчого апарату облради Іван Бібен, працівники апарату облради.

Нині в Абранці проживає понад 600 мешканців, в селі – 185 дворогосподарства. Село розташоване в двадцяти кілометрах від райцентру. Тут діє дитcадок, фельдшерсько-акушерський пункт та школа. В школі нині навчається 48 дітей. У Абранці фіксується ріст народжуваності: якщо минулого року тут народилося 10 діток, то лише за п’ять місяців цього року – вже 6. Цієї осені за шкільні парти сядуть 8 першокласників.

В п’ятницю в приміщенні школи депутатський корпус облради, представники робочої групи зустрілися з громадою села, батьківським комітетом та педагогічним колективом.

За словами сільського голови Ігора Шишканинця чиновники пропонують закрити навчальний заклад, а дітей возити на навчання до сусідніх сіл небезпечними дорогами. Так, до найближчого села – Підполоззя, де є неповна середня школа 10 кілометрів, Нижньовортіської школи I-III ступенів – взагалі 15 кілометрів. І це при тому, що взимку в село взагалі рейсовий автобус не їздить.

Депутат облради, представник освітянської комісії Михайло Мотильчак відзначив, що нині законодавством передбачена умова для закриття школи – згода територіальної громади. «Ми оглянули приміщення школи – в класах вже зроблені ремонти, заклад підготовлений до нового навчального року. Тут працює 13 педагогів, троє з яких мають дві вищі освіти, одна – три. В початкових класах вчаться від 5 до 10 дітей, проблеми з наповнюваністю є лише в 5-9 класах, але за два-три роки проблема вирішиться, адже фіксується ріст народжуваності», – зазначив освітянин.

Директор школи Ольга Понзель відзначила, що цьогоріч всі випускники Абранської школи продовжили навчання. «Минулого навчального року четверо наших учнів стали призерами районних олімпіад. На базі закладу відкрито етнографічний музей. Хоча школа й відноситься до малокомплектних, але якщо нинішня тенденція з народжуваністю в Абранці збережеться, то через чотири роки кількість учнів у школі збільшиться на 40%», – констатувала педагог.

Сільська влада та батьківський комітет школи вважає, що нинішня школа є комфортною за умовами для їх діток, а заяви районних чиновників про нібито малу наповнюваність є лише приводом для закриття школи. Громада справедливо обурюється, адже у сільських дітлахів намагаються відібрати право здобувати освіту. Люди готові навіть вдатися до крайнощів – перекрити трасу Київ-Чоп.

«Влада має заощаджувати на видатках для чиновників, а не на підростаючому поколінні. Закрити – найлегший варіант. Але ми категорично проти такого розвитку подій», – зазначила представник батьківського комітету, мати двох учнів Абранської школи пані Олена.

Михайло Реблян, керівник району в минулому, а нині депутат облради відзначив, що в 2008 році за сприяння Івана Балоги в селі було відкрито дитсадок. Нині його відвідують вже 30 діток, і навіть вже є черга в заклад. «Ми бачимо, що треба працювати на перспективу. Школа й дитсадок в селі – є освітнім й культурним центром в селі. Й закривати такі заклади – неприпустимо. Впевнений, що й інші колеги з обласної ради підтримають нас в цьому питанні. Ми будемо підтримувати громаду й недопустимо закриття школи», – зазначив народний обранець.

В свою чергу сільський голова Абранки Ігор Шишканинець подякував голові обласної ради Івану Балозі, який оперативно відреагував на звернення громади села й створив робочу групу для вивчення цього питання. «Позиція мешканців, влади Абранки однозначна – недопустимо, щоби село залишилося без навчального закладу. Жодної згоди на закриття школи громада не давала і не планує цього робити в майбутньому. І свої права ми будемо відстоювати всіма законними методами», – резюмував сільський голова.

Прес-служба облради