Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Гриби: друзі і вороги

Аналіз отруєнь дикорослими грибами серед населення України за останні роки свідчить про актуальність питання профілактики. Кількість потерпілих на протязі останніх років коливається в межах від...

Аналіз отруєнь дикорослими грибами серед населення України за останні роки свідчить про актуальність питання профілактики. Кількість потерпілих на протязі останніх років коливається в межах від декількох сотень до тисячі. Число їх пов’язано, в першу чергу, з погодними умовами, сприятливими або несприятливими для збирання грибів. Випадки отруєнь грибами пов’язані здебільшого із вживанням пластинчатих отруйних грибів, які помилково приймаються за такі їстівні гриби як печериці, сироїжки, опеньки.

Харчові та смакові якості грибів людина оцінила дуже давно і тому зрозуміло, що з настанням грибного сезону велика кількість людей тягнеться до лісу навіть у дощову погоду. За кількістю мінеральних речовин гриби можна порівняти із фруктами, а за вмістом фосфору – з рибою. Також міститься мідь, цинк, лецитин, який перешкоджає накопиченню холестерину в організмі. Молоді гриби містять значно більше поживних речовин, ніж старі, однак внаслідок великого вмісту клітковини їх відносять до продуктів, що важко перетравлюються. Тому при захворюваннях печінки, шлунку, нирок, вживати гриби не рекомендовано. Для того, щоб уникнути випадкових помилок при зборі грибів навіть при наявності деяких знань і досвіду необхідно суворо дотримуватись основних правил:

– Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які знаєте, що вони їстівні.

– Сумнівні гриби не слід вживати в їжу, пробувати на смак, тим більше сирими.

– Не збирайте гриби, що у підстави ніжки мають клубне видне потовщення оточене оболонкою.

– При зборі печериць звертайте увагу на колір пластинок. У їстівних печериць пластинки рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отруйної блідної поганки пластинки завжди білі.

– Волнушки, чорнушки, грузді, валуї, сироїжки перед засолюванням чи відварюванням слід вимочити.

– Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві , зіпсовані.

– Не їжте гриби в сирому виді.

– Не вірте поширеній думці про те , що отруйні гриби викликають потемніння цибулини чи срібних предметів при опусканні їх в посуд , де в варяться гриби. Це неправильне уявлення.

– Не збирайте грибів, навіть їстівних, у міських парках, скверах, дворах, а також у здовж автомобільних доріг. Гриби накопичують отруйні речовини і стають не придатними до споживання.

При перших ознаках отруєння необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані, ретельно переглянуті, очищені і піддані кулінарній обробці. Лікарі радять вживати гриби в невеликій кількості, дрібно нарізаними, в суміші із іншими овочами. А якщо з’явилися симптоми отруєння – краще прийняти активоване вугілля чи випити молока і звернутися за допомогою до лікаря.

Приміром, минулого року у вересні вперше за останні 15 років жертвою отруєння блідою поганкою стала юна мукачівка.

Ярослав Товтин, лікар з гігієни харчування міської СЕС