Боротися з борщівником немає сенсу
Інтернет-видання лякають мешканців Закарпаття та туристів статтями про страшні опіки борщівником. При цьому в жодному з них не повідомляється, як треба поводити себе з рослиною, з якої безрезультатно борються комунальники Мукачева та Ужгорода. В Мукачеві покосили борщівник вздовж берегу Латориці, тепер спостерігають, як він знову відростає. В Ужгороді пішли далі: зрозумівши, що косити його неефективно, вирішили обробити його «спеціальними засобами». Те що ці «засоби» після дощу змиються в річку Уж, звичайно, нікого сильно не турбує.
Редакція інтернет-видання "Панорама Мукачева" знайшла "експерта з борщівнику", якщо можна так висловитися. Мирослав Гавришко, заступник головного лікаря Мукачівської ЦРЛ, свого часу захищав наукову роботу, присвячену цій рослині. Ось що, зокрема, він прокоментував:
– Мирославе Гавриловичу, наскільки небезпечний борщівник?
– Найперше треба усвідомити, що борщівник, власне, не призводить до опіків. Медичним терміном це називається фітофотодерматит, тобто це є алергією. У даному слові «фіто-» стосується безпосередньо борщівника, як високомолекулярного білка, а «фото-» стосується сонячного проміння. Отже, для ураження необхідно, щоб обидва фактори виконувались – тіло повинне контактувати з борщівником, а сонячне проміння має відкрити пори для вільного входження високомолекулярного білка.
– Який процес проходить в організмі?
– Проходить алергійна реакція, індивідуальна для кожної людини. Для прикладу, мешканці села, які годують худобу борщівником, абсолютно адаптовані до нього. Натомість, люди, що не мали з ним справу, можуть пережити навіть анафілактичний шок. Це можна порівняти з укусом шершня – деякі люди переносять його без особливих ускладнень, для інших він загрожує набряком квінке, що може призвести до серйозних наслідків, якщо вчасно не звернутись по допомогу.
– Що робити при ураженні борщівником?
– Навіть при незначних ураженнях, медики застерігають: ні в якому разі не займайтесь самолікуванням! Все, що ви можете зробити – промити місце ураження водою кімнатної температури, та прикласти чисту серветку чи носовичок. Ніяких мазей, чи ліків – адже від алергії потрібне обстеження і консультація лікаря.
– Чи були випадки госпіталізації уражених борщівником пацієнтів?
– У цьому році був всього один випадок, це була жінка ромської національності, яка отримала множинне ураження борщівником – до 80% тіла. Але там були і ускладнення – адже вона місяць не зверталася до нас, і почалася інфекція.
– На вашу думку, як треба боротися з борщівником?
– З ним немає сенсу боротися. Борщівник – дуже важлива харчова ланка у природі. Треба вміти з ним поводитися. Ніхто ж не лізе у вулик з бджолами за ложкою меду без захисного спорядження. Так само й борщівник – винищити його практично неможливо, треба просто знати, які він може нести загрози.