Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!
  • Головна
  • Життя
  • На Першому каналі показали сюжет про закарпатське село, де люди через річку переправляються на кориті (ФОТО,ВІДЕО)

На Першому каналі показали сюжет про закарпатське село, де люди через річку переправляються на кориті (ФОТО,ВІДЕО)

У віддаленому закарпатському селі всім приїжджим кажуть: коли здається, хреститися треба. І дійсно, часом тут може видасться таке! Ніби люди, долаючи закони гравітації, літають, немов птахи. Те, що...

У віддаленому закарпатському селі всім приїжджим кажуть: коли здається, хреститися треба. І дійсно, часом тут може видасться таке! Ніби люди, долаючи закони гравітації, літають, немов птахи. Те, що це не міраж, стає зрозуміло, коли чуєш людську мову.

80-річна пані Христина - пасажир і водій невизначеного літаючого об'єкта. Щоб побачитися з родичами і поповнити продуктові запаси, їй доводиться користуватися саморобною повітряною переправою. На її березі магазинів немає.

Льотний стаж Христини Михайличенко більший, ніж будь-якого пілота. В повітрі жінка вже півстоліття.

"Хотілося б, звичайно, щоб міст поруч був. Але хто нам його прокладе? Хіба що тільки самі. Ну а де взяти такі гроші? Дошки потрібні, троси. Якби мій чоловік не побудував цю переправу, взагалі не знаю, як би жили . Довелося б по горах ходити, кілометрів п'ять туди і назад стільки ж ", - говорить мешканка села Нижній Бистрий (Закарпаття) Христина Михайличенко.

Принцип роботи сільської канатної дороги вкрай простий. До тросу, протягнутому над річкою, прикріплене старе корито. В одну сторону пасажири котяться під ухил. Щоб повернутися назад, доводиться перетягувати себе за допомогою гумового шланга, накинувши його на сталевий канат. З 700 хат у селі Нижній Бистрий цим транспортом щодня користується більше 300 осіб. Кому в магазин, на пошту або в храм. А 50 дітлахів ось так літають в школу.

Щоб дістатися з одного берега ріки на інший, доводиться користуватися транспортним засобом, який в перекладі з закарпатського діалекту називається повітряним коритом. Для туристів це, звичайно, розвага, ну а місцевому населенню явно не позаздриш. Відчуття, звичайно, не передаються.

Повітрям до цивілізації можна дістатися хвилин за десять. Дорога через єдиний в селі міст займе півдня. У кілометрі від пані Христини ще одна повітряна переправа.Модель більш комфортна - тут її називають кареткою.

Пан Михайло побудував цю каретку років 30 тому. В молодості літав на побачення до майбутньої дружини. Зараз на крилах - до тещі. Одного разу, згадує винахідник, перевозив ветеринара - на протилежному березі корова захворіла. Щоб посадити його в це літаючий транспортний засіб довелося ввести наркоз - у вигляді місцевої горілки.

"Каретка зроблена з барабана, несучий трос і ведучий, обертаєш вперед - їдеш на той берег, повертаєш в іншу сторону, трос не змінюється і каретка йде в цю сторону", - пояснює винахідник повітряної переправи Михайло Росоха.

Взимку пан Михайло переправляє на цій гойдалці лижників. Влітку і восени - грибників. Туристам подобається сільський екстрим. Місцевим жителям іноді перевозить навіть тварин або меблі. Трос надійний, витримує вантаж вагою до 3 тонн.

Винахідник не проти і чиновників покатати. Може після цього в селі з'явиться міст? Х

Віталій Кадченко