Деталі нової хвилі мобілізації: розпочнеться 20 січня, призиватимуть юнаків у віці від 20 до 27 років
Вчора Рада національної безпеки та оборони України вирішила наступного року провести часткову мобілізацію. Причини такого рішення зрозумілі – країна фактично перебуває у стані війни, ризик повномасштабного вторгення в Україну залишається і фронту потрібні резерви.
Секретар РНБО Олександр Турчинов відразу після свого призначення заявив, що "наше завдання - створити потужний резерв з декількох сотень тисяч резервістів".
За рахунок мобілізації у першому кварталі 2015 року можуть демобілізувати тих, хто вже відслужив понад рік. Але чи демобілізують? Передусім це залежатиме від ситуації на фронті.
Мобілізація буде проводитися з врахуванням попередніх помилок для того, щоб залучати до лав армії здорових і психічно придатних людей.
Окрім того, за словами секретаря РНБО, в 2015 році всі контрактники, які не захочуть підписувати контракт про подальшу службу, будуть поетапно звільнятися з ВСУ.
Навіщо проводиться мобілізація?
"З метою проведення планової заміни військовослужбовців, які тривалий час виконують бойові завдання в зоні АТО, зараз нарощується угруповання військ і сил для відбиття можливого відкритого вторгнення регулярних військ постає необхідність проведення в 2015 році циклу часткових мобілізацій", - заявив Петро Порошенко.
"Ми відновлюємо призов у ряди Збройних сил. Це дозволить нам вже у першому кварталі забезпечити демобілізацію тих строковиків, які були призвані рік-півтора тому", - заявив Петро Порошенко.
Коли очікувати мобілізації?
Наступного року заплановано провести три хвилі мобілізації – у січні, квітні і червні.
"Перша хвиля мобілізації планується з 20 січня, тривалістю 90 днів. Наступна хвиля, орієнтовно з квітня, буде тривалістю 60 днів. І з червня третя хвиля — також тривалістю 60 днів", - повідомив Олександр Турчинов.
Кого будуть призивати?
РНБО вирішила не призивати юнаків, яким щойно виповнилося 18 років. До армії покличуть лише громадян у віці 20-27 років.
Окрім вікового цензу, є також низка інших вимог за якими відбиратимуть новобранців. За словами Президента, при мобілізації до Збройних сил України мають призиватися "виключно патріотично налаштовані громадяни, фізично підготовлені до військової служби та морально і психологічно здорові".
Цього тижня представник Генерального штабу ЗСУ, генерал-майор Олександр Розмазнін повідомив, що під час четвертої хвилі мобілізації у першу чергу призиватимуть військовозобов’язаних, які зможуть обслуговувати техніку, яка надійшла в озброєння.
Скільки триматиме служба у лавах Збройних сил України?
На відміну від вже звиклих дев'яти місяців, цього разу призвані українці служитимуть півтора роки.
"Ми не можемо в умовах ведення, фактично, війни, обмежитися тільки одним роком служби, цього недостатньо. Наші громадяни будуть призиватися на півтора року", - заявив Турчинов.
Для громадян з вищою освітою термін строкової служби становитиме один рік.
Де служитимуть новобранці?
Петро Порошенко пообіцяв, що солдати-строковики не будуть направлятися у зону АТО – їх готуватимуть як "якісний резерв" з відповідним досвідом.
Скільки українців буде призвано до війська?
Міністр оборони Степан Полторак минулого тижня заявив, що лав Збройних сил буде призвано 40 тисяч українців."Нам потрібен резерв техніки, озброєння і особового складу", - заявив Полторак.
Відповідальність за ухилення від мобілізації
Варто пам'ятати, що за неявку до військкомату за повісткою передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 85 до 119 грн. За порушення законодавства про мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 51 грн. За ухилення від призову до мобілізації передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на термін від двох до п'яти років (стаття 336 Кримінального кодексу України). У цьому році були випадки, коли суд виносив рішення про ув'язнення призовників, які ухилялися від мобілізації.
Ті громадяни, які перебувають на військовому обліку, не мають права змінювати місце проживання під час мобілізації.