На Берегівщині святкували 312-у річницю визвольної боротьби угорського народу
Щорічне урочисте костюмоване дійство розпочалося 21 травня в селі Вари (Берегівського району).
Куруци Томаша Есе проголосили Бережанську відозву, яка стала одним із найважливіших документів національно-визвольної війни. Після зачитування цього документу відбулося «розгортання прапорів».
У спекотний травневий день на святкуванні 312-ої річниці визвольної боротьби курців під командуванням ІІ Ференца Ракоці були присутні: Атілла Тілкі, депутат Угорського парламенту, Іштван Мані, консул Угорщини в Берегові, Йожеф Борто, заступник голови КМКС, голова Виноградівського КМКС, Шандор Зан Фабіян, єпископ реформатської церкви Закарпаття, Ондраш Мештер, секретар з економічних питань КМКС, Габор Кінч, голова Берегівської райдержадміністрації, Золтан Бабяк, міський голова Берегова, Елемер Шоломон, селищний голова с. Вари, Лойош Сіладі, директор варської ЗОШ ім. ІІ Ф. Ракоці.
Атілла Тілкі в своїй урочистій промові зазначив: «Сьогодні дуже важливо нам, тим, хто проживає по дві сторони Тиси, пам’ятати про визначні події 1703-1711 років. Адже, тепер переживаючи важкі часи, люди також ведуть боротьбу за свою свободу. І цілі, виклики, які постають перед сучасними європейцями, не особливо відрізняються від тих, що поставали більше 300 років тому. Адже й Ференцу Ракоці потрібно було воювати проти старої, гнітючої системи». У виступі Атілла Тілкі побажав всім присутнім та краю мирного неба та швидшого завершення конфлікту на Сході України, а також процитував Василя Брензовича, народного депутата України, голову ТУКЗ (КМКС), який в своєму виступі в Угорському парламенті сказав: «Чим довше продовжуватиметься цей конфлікт, тим довше загоюватимуться рани».
Виступаючи під час урочистостей Йожеф Борто звернувся до історичних фактів: «На той час люди однієї ідеї об’єдналися під єдиним прапором – то була вдала мобілізація. Потрібно зазначити, що свобода людини – це подарунок від Бога. Цей подарунок людина має користувати, але не зловживати ним».
На площі, біля церкви, де відбувалося свято, виступили учні ЗОШ с. Вари з угорськими народними танцями та інсценізацією подій 1703-1711 років. Урочистості завершилися покладанням вінків біля меморіального знаку Томашу Есе, що встановлений на подвір’ї церкви.
Продовження свята відбувалося в Берегові, де організаторами виступили Pro Cultura Subcarpathica та Закарпатський угорський інститут ім. ІІ Ф. Ракоці. З промовою до всіх присутніх на центральній площі звернулася директор інституту Ілдика Орос. Опісля, відбувся виступ танцювального колективу «Золотий фазан». Урочистості завершилися покладанням вінків до погруддя Томаша Есе.
Святкування, в яких прийняли участь місцеві жителі та гості Берегова, продовжувались до пізнього вечора.
Марія КеслерФото: Катерина Чомбокош