Козацькі джури змагались у Колочаві
З 2 по 6 червня у селі Колочава Міжгірського району проходив ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”). У нашій області ці змагання проводяться вже протягом десяти років. Організатор – департамент освіти і науки Закарпатської ОДА та Закарпатський обласний центр туризму.
У 16-18 ст. джурами називали молодих помічників, зброєносців у козацької старшини. Разом з козаками вони ходили в походи та брали участь у боях.
Нині однойменна шкільна гра “Джура” проводиться з метою виховання в учнівської молоді патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, зміцнення духовного і фізичного здоров’я учнів.
На змагання в Колочаву приїхали рої (команди) з Ужгородського, Виноградівського, Великоберезнянського, Мукачівського, Свалявського, Міжгірського, Хустського, Тячівського та Іршавського районів.
Офіційне відкриття відбулося в дусі козацьких урочистостей – з почесними гостями, маршем, підняттям прапора і молитвою.
Жили рої у польових умовах. Для цього організатори забезпечили всіх учасників наметами, тентами, спальниками та туристичними килимками.
Туристсько-спортивна програма складалася з кількох дисциплін: “Козацький шлях” (комплексна командна смуга перешкод, що проводиться на спортивно-туристській дистанції з елементами орієнтування та подолання природних перешкод), “Спритний джура” (фігурне володіння велосипедом), конкурсна програма (включає творчо-мистецькі змагання) та війського-прикладна (змагання зі стрільби з пневматичної зброї, стройовий впоряд).
За словами голови Закарпатської обласної організації Національної Спілки краєзнавців Михайла Делегана, така війського патріотична підготовка молоді вкрай важлива, особливо в тих умовах, в яких сьогодні знаходиться наша держава. Адже ще давні греки і римляни змалку готували дітей до захисту країни, в першу чергу, це стосувалося фізичної виправки. Ці війського-патріотичні змагання наповнені національними сучасними формами. Окрім оздоровчих та фізичних вправ, діти отримують знання з історії, національних традицій свого народу, вчаться шанувати культуру і мистецтво, бути справжніми патріотами.
Участю у змаганнях діти залишилися задоволені. Аліна Юраш із с. Голятино каже, що ці дні їй додали бадьорості, нових друзів, навчили командності і поваги до суперника.
В останній день гри організатори оголосили переможців. У загально-командному заліку перемогли джури Керецківської ЗОШ Свалявського району. Друге місце посів рій Кам’янецької ЗОШ Ужгородського району, третє – у ЗОШ №1 с. Королево Виноградівського району.
У серпні цього року переможці обласного етапу візьмуть участь вже у всеукраїнських змаганнях, які проходитимуть у Чернігівській, Сумській та Полтавській областях.