Василь Губаль поспілкувався з жителями Імстичева
Голова Закарпатської ОДА Василь Губаль під час робочої поїздки на Іршавщину 17 червня провів прийом громадян у селі Імстичево. Загалом керівник краю поспілкувався з не менш як півсотнею мешканців села. З самого початку виїзний прийом перетворився на зустріч з громадою – надто багато питань до влади за довгі роки накопичилося у мешканців.
Під час спілкування з громадським активом Імстичева Василь Іванович відповів на численні питання відносно перспектив адміністративно-територіальної реформи та заперечив те, чого побоюються люди - від "ліквідації" села і сільради і до неможливості потім отримати на місці потрібну довідку. Він акцентував, що при реформі надання соціальних послуг іде в село, а не з села, а землі за межами населеного пункту належатимуть до громади, й це у її інтересах. Відтак, голова ОДА попросив місцеву владу активніше пояснювати людям реформу та її перспективи, - інформує прес-служба Закарпатської ОДА.
Загалом під час прийому менше йшлося про приватні питання, а більше про справи села. Люди зверталися щодо проблем соціальних закладів. Керівник краю одразу зазначив: що обіцяти стовідсоткового вирішення всіх питань не буде. А там, де є змога – неодмінно втрутиться і допоможе. Водночас, наголосив на потребі оптимізації сільських соціальних закладів. "Маємо бути господарями і повинні бути чесними. Тож треба визначити, де справи розвиваються, є навантаження і на школи, і на садочки, на амбулаторії, де є якість надання послуг. Якщо все це є, про закриття закладів не ідеться. Та коли йдеться, скажімо, про школу на присілку із десятьма учнями при тому, коли великий заклад І-ІІІ ступенів завантажений не повністю - тут маємо оптимізовувати, бо бюджет просто неспроможний тягнути таке на собі", - зазначив очільник області.
На прийом мешканці Імстичева прийшли з чималим переліком звернень: виділення медичного автомобілю для амбулаторії та її ремонт, лагодження доріг, ремонт у садочку тощо. Керівник області дав відповідні вказівки місцевій владі і службам, шукатимуться резерви для цих справ. Багато заяв стосувалися надання матеріальної допомоги на лікування. Передовсім Василь Губаль поінформував мешканців Імстичевапро те, що обласна рада прийняла кілька програм, які покликані забезпечити фінансування медичних питань. Зокрема, йдеться про хворих, які потребують діалізу, заміни суглобів, складного лікування. Відповідні заяви з довідками про діагнози треба спрямовувати в обласне управління охорони здоров’я, а заявникам, які прийшли на прийом, керівник краю підписав документи на виділення допомоги згідно із законодавством. Одна із заявниць, мама дитини-інваліда першої групи нарікає, що ліки для доньки купує власним коштом. Реакцією є звернення голови - управлінню охорони здоров’я доручено тримати на контролі, щоби медикаменти для людей з такими проблемами виділялися безоплатно. Також виділено і матеріальну допомогу. Інша пані скаржиться на проблеми з пошуком особливого препарату для лікування дитини, на який вже виділені кошти державою, але придбати його складно. І цю справу голова краю разом з обласними медиками бере на контроль. Дружина учасника АТО запитала керівника області про допомогу та оздоровлення дітей. Василь Губаль розповів про алгоритм отримання путівок, і вже незабаром діти поїдуть відпочивати. Одна з громадських організацій береться за створення кабінету соціальної реабілітації для дітей-інвалідів і звертається про допомогу в облаштуванні інвентарем. Наразі для цього нема передбачених бюджетом коштів, але у владі прагнутимуть шукати меценатів. Наступна делегація жителів Імстичева нарікала на давній проблемі: колись у селі працювала пекарня, але перестала працювати. Пекарня райспоживспілки, акції якої мають люди – в занепаді, майно продають, а акціонери не отримали ані копійки. Василь Губаль ініціює детальне вивчення цього питання і зустріч з представниками спілки, правниками й акціонерами – згідно із заявами мешканців Імстичева, аби вирішити справу по справедливості. Літній чоловік, пенсіонер просить допомогти з матеріалами на ремонт даху. Голова ОДА звертається до керівника держлісгоспу з проханням на пільгових умовах виділити деревину.
Під час розмови з депутатами сільської ради знову зачепили тему майбутньої реформи. Чоловіки звертаються про ремонти доріг у селі. Голова ОДА відверто мовив, що наразі коштів на ремонт комунальних доріг нема, а от ямковий ремонт центральна дорога отримає до кінця літа. Власне ж, для того і потрібна децентралізація, аби громада сама визначала, яку дорогу ремонтувати, не очікуючи рішення "зверху". Порушили й тему туризму, адже ця сфера могла би виправити ситуацію з безробіттям та додати громадам розвитку. Керівник області погоджується, ба більше – Василь Губаль запрошує організувати в цих краях туристичний семінар, аби оживити галузь. У першу чергу йдеться про сільський туризм, і висловлює готовість підтримати цей захід.
Обговорюючи справи Імстичева, учасники розмови повідомили Василю Губалю цікавий факт: востаннє перші особи краю були тут аж 1927 року - на сільськогосподарську виставку приїхав заступник губернатора. А потім про керівників області в Імстичові лише чули.
А от священики – отці Петро і Михайло, православний і греко-католицький – разом прийшли просто привітати керівника області у своєму селі й принагідно звернулися стосовно ремонту мосту на в’їзді в Імстичево. Цю справу внесуть в план робіт у районі, а щодо візиту священик голова ОДА висловився так: "Вважаю, що це приклад для інших, коли громади живуть дружньо і в контакті – бачу, що тут є порозуміння". Василь Губаль звернувся до священиків: зараз, у такий складний час, їхнє слово особливо важливе, тож попросив допомоги в підтримці громади, також і в спілкуванні з людьми та розповідях про потребу змін, про стан справ в області і країні, і допомагати повертати спокій людям.
Керівник області, поспілкувавшись з жителями села кілька годин, так прокоментував прийом у Імстичеві: "Умисно обрав віддалене село, бо знаю, що там, де не ступає нога влади, багато питань рухаються важче, і захотів підтримати цих людей. Зрозуміло, що непросто сприймають події у державі, реформ, тарифів, подорожчання життя. Але я не боюся спілкування. Якщо можеш людині допомогти хоча б частково вирішити те, що її турбує – це вже непогано. Звісно, коли хтось налаштований на негатив і сам не готовий працювати, щоби розв’язати справу – тут складніше. Але переважно люди бачать, що ми разом з районною владою вникаємо в проблему, реагуємо і прагнемо допомогти. Звісно, я не задоволений тим, що ми не можемо стовідсотково владнати все, але разом з тим прагнемо зробити все можливе. З активом села також, схоже, порозумілися".
"Загалом я радий кожній можливості провести день чи хоча б його частину в селі (й обираю ті які не надто "балувані"), піти до людей, почути їх і побачити їхнє життя. Тут люди прості і щирі, з ними легко спілкуватися. У таких селах люди добре розуміють стан справ, бо їм все дається важко, важче, ніж у містах. І продовжуватиму прийоми саме в таких селах і, звісно, контролюватиму вирішення питань, з якими звернулися люди", - сказав Василь Губаль.