На Мукачівщині зберігаються небезпечні пестициди
Закон України ″Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення″, регламентує права і обов’язки громадян, спрямованих на збереження життя та здоров’я громадян. Державна санітарно-епідеміологічна служба України, представниками якої на місцях є санітарно-епідеміологічні станції, здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд за виконанням статей Закону. При цьому складовою частиною будь-якого напрямку діяльності є лабораторний контроль.
Головна мета лабораторних досліджень є визначення показників безпеки харчових продуктів, питної води, об'єктів довкілля, умов праці, навчання, відпочинку та всього того, що оточує людину протягом життя.
Одним з розділів діяльності санепідстанцій є екогігієна та токсикологія, який включає нагляд за забезпеченням санітарного та епідемічного благополуччя працюючих при транспортуванні, використанні, реалізації пестицидів та агрохімікатів, при виробництві, застосуванні та реалізації виробів з полімерів, синтетичних матеріалів, пластмас тощо. Лабораторний контроль при цьому здійснюється за вмістом нітратів в продукції рослинництва, залишкових кількостей пестицидів, за вмістом мікотоксинів в продовольчий сировині та харчових продуктах. Вміст пестицидів визначається в питній воді, повітрі робочої зони, в об'єктах довкілля (грунт, вода відкритих водоймищ).
Об'єктами лабораторного контролю є полімерні матеріали та вироби з них. Переважна увага при цьому приділяється виробам, що контактують з харчовими продуктами, питною водою, а також віднесеним до виробів дитячого вжитку, в першу чергу дитячим іграшкам.
Загальна кількість проб, що досліджувалася в лабораторіях СЕС в 1-ому півріччі 2011 р. за вказаними напрямками діяльності, становила 3 093, по яких було виконано 4 190 лабораторних вимірювань. При цьому в 28-ми зразках вміст нітратів перевищував максимально допустимі рівні (1,7 % від загальної кількості досліджених зразків харчових продуктів). По таких випадках приймалися міри адміністративного впливу. Залишки пестицидів визначалися в 5-ти зразках продуктів рослинного походження, всі без перевищення МДР.
В 5-ти пробах грунту (8 вимірювань) вміст пестицидів визначався з перевищенням ГДК (гранично допустима концентрація), що становить 5,5 %. Така ситуація мала відношення до грунту з територій, де зберігаються непридатні та заборонені пестициди в Мукачівському та Хустському районах, які готуються до вивезення за межі країни. Питання по цій проблемі вирішується на рівні виконавчої влади області.
По всіх 110-ти виробах з полімерів, по яких визначалися кількості міграції хімічних речовин, ситуація по досліджених зразках безпечна, - повідомила завідувачка токсикологічною лабораторією обласної СЕС Пономарьова О.С.