Закарпатців штрафуватимуть за збір та торгівлю рідкісними першоцвітами
Задля збереження ранньоквітучих рослин, зокрема занесених до природоохоронних списків, Держекоінспекція області посилює боротьбу зі збором та торгівлею рідкісними рослинами. На Закарпатті з числа червонокнижних видів зростають, зокрема, шафран Гейфеля, підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний. Ранній термін їх цвітіння призводить до того, що збувають ці рослини далеко за межами їх ареалу зростання, а обсяги торгівлі часом набувають злочинного характеру.
Як інформує прес-служба Закарпатської ОДА, спеціалісти Держекоінспекції спільно з представниками Національної поліції, лісової охорони та громадськими інспекторами з охорони довкілля до 25 травня проводитимуть рейдові перевірки в місцях збору та збуту рослин, шляхах транспортування та в пунктах пропуску через державний кордон. Державна екологічна інспекція попереджає: занесені до Червоної книги України першоцвіти перебувають під захистом закону.
Порушення середовища зростання, а також їх знищення тягне за собою накладення штрафу: на громадян від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів (340 – 510 грн.) з конфіскацією незаконно добутого та на посадових осіб – від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів (510 – 850 грн.). Придбання, збут чи розповсюдження таких рослин карається накладенням штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 1700 грн.). Ці дії на територіях природно-заповідного фонду караються штрафом від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 3655 грн.).
Крім того, розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження одного екземпляра підсніжника звичайного, білоцвіта весняного та шафрана Гейфеля становить 62 грн., білоцвіта літнього – 49 грн., сон Шерфеля – 37 грн. Державна екологічна інспекція звертається до всіх краян із проханням бережно ставитись до природи і краси Закарпаття, не зривати червонокнижні рослини та не завдавати шкоди ареалу їх зростання.