На Мукачівщині триває процес добровільного утворення Залужанської об’єднаної територіальної громади
З перших місяців обговорення проекту Перспективного плану формування територій спроможних громад Закарпатської області у 2015 році на адміністративній межі Мукачівського району дві сільські ради суміжного Іршавського району - Доробратівська і Негрівська - незміно подавали пропозицій щодо входження до потенційної Мукачівської міської об’єднаної територіальної громади (ОТГ).
Аргументація цих пропозицій була зрозумілою: більшість працездатних мешканців сіл Доробратово, Горбок і Негрово щодня їздять на роботу саме до Мукачева, отже пов’язані з ними значно міцнішими і довготривалими зв’язками, між з райцентром Іршавою, – інформує Закарпатське РВ АМУ.
Втім, у формуванні ОТГ навколо міст обласного значення з центрами Ужгород, Мукачево, Хуст, Берегово і Чоп, як і по всій країні, все ще існують законодавчі бар’єри і перепони. Та й самі міста обласного значення не надто активізують об’єднавчі процеси серед навколишніх сіл, давно перебуваючи у прямих міжбюджетних відносинах з державою. Подібне зволікання не влаштовує ті сільські ради, які усвідомили, що заминки з реформеними рішеннями – це втрачені фінансові та інші ресурси розвитку своїх громад. Першим прикладом не лише усвідомлення, але й дій, стало утворення Баранинської сільської ОТГ на межі з Ужгородом.
На Мукачівщині принцип добровільності і відсутність затвердженого облрадою Перспективного плану формування спроможних громад активізували дії та рішення сільських рад по утворенню Горондівської сільської ОТГ, а також – Залужанської сільської ОТГ.
На цьому тижні відбулось завершальне засідання Спільної робочої групи, утвореної сільськими радами сіл Залужжя, Доробратово, Негрово і Завидово. На засідання у село Залужжя були запрошені і консультанти регіонального Офісу випровадження децентралізаційної реформи Закарпатського РВ АМУ, виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Іван Ревтій, директор Закарпатського відокремленого підрозділу установи Центр розвитку місцевого самоврядування Іван Дем’янчук.
Засідання спільної робочої групи під голосуванням Залужанського сільського голови Василя Симочко було поєднано з презентацією аналізу поточної ситуації в Україні і області у здійсненні децентралізаційної реформи, та з відповідями консультантів на численні запитання учасників спільної робочої групи.
Спільна робоча група напрацювала проекти рішень сільських рад щодо чергового стану формування Залужанської ОТГ, які будуть надані на обговорення і схвалення сільськими радами.