Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

На 650-річчя Мукачівського монастиря з’їхалося пів-України

У Мукачівському Свято-Миколаївському монастирі на честь його 650-річчя було звершено ювілейне святкове богослужіння. Очолив святкову Літургію Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї...

У Мукачівському Свято-Миколаївському монастирі на честь його 650-річчя було звершено ювілейне святкове богослужіння. Очолив святкову Літургію Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Православної Церкви.

Йому співслужили: Високопреосвященнійший Марк, архієпископ Хустський і Виноградівський, Постійний член Священного Синоду УПЦ; Високопреосвященнійший Антоній, архієпископ Бориспільський, Вікарій Київської митрополії, ректор Київської Духовної Академії і Семінарії, голова Навчального комітету при Священному Синоді УПЦ, голова Богословсько-канонічної комісії при Священному Синоді УПЦ; Високопреосвященнійший Феодор, архієпископ Мукачівський і Ужгородський; Преосвященнійший єпископ Мефодій; Преосвященнійший Іларій, Єпископ Макарівський, Вікарій Київської Митрополії, голова Синодального відділу релігійної освіти та катехізації УПЦ, ректор Катехізаторсько-регентського духовного училища та іконописної школи Київської єпархії УПЦ; Преосвященнійший Никодим, єпископ Володимир-Волинський і Ковельський; Преосвященнійший Олександр, єпископ Переяслав-Хмельницький, Вікарій Київської Митрополії, секретар Предстоятеля Української Православної Церкви та Преосвященнійший Олександр, єпископ Городницький, Вікарій Київської Митрополії.

На святкових торжествах було присутнє численне духовенство Мукачівської єпархії (понад 70 священнослужителів), всі благочинні єпархії, настоятелі і настоятельниці чоловічих і жіночих монастирів Закарпаття. Під час святкової Літургії, з благословення Блаженнішого Митрополита Володимира, настоятельницю Мукачівського монастиря ігуменю Єпістімію (Щербан) було нагороджено орденом святої великомучениці Варвари першого ступеню.

Незважаючи на невеликий дощ, до монастиря прибуло кілька тисяч вірників не лише із Закарпаття, але й з усіх кутків нашої держави. Всі вулиці ще з далеких підходів до монастиря були запружені десятками автобусів і сотнями легкових автомашин.

Торжественна Літургія була звершена у літньому Свято-Успенському храмі Мукачівського монастиря. Після прочитаного Євангелія Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Православної Церкви промовив теплу і щиру проповідь. Митрополит акцентував свою увагу на значенні Церкви Христової у житті кожної віруючої людини, підкреслив велике місіонерсько-культурне значення Мукачівської обителі та наголосив на неоціненне аскетичне значення монастирів в історії Церкви. Святкове Богослужіння завершилося Предстоятельським благословінням усіх віруючих та подякою Високопреосвященнійшого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського, всім присутнім гостям і вірникам за участь у торжественному Богослужінні.

Мукачівський монастир є одним з найстаріших та найбільших в Україні, розказав архієпископ мукачівський і ужгородський Феодор:

– Добре відомо і підтверджено архівними документами, що заснована обитель в XI столітті, а неподалік знаходяться печери, де жили перші монахи. У 1360 році князь Корятович будує першу дерев'яну церкву на честь чудотворця Миколая. Ми відзначаємо сьогодні саме цю дату – офіційного заснування Мукачівського монастиря.

Голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида вважає, що обителі треба надавати статус історичної пам'ятки:

– Наразі Свято-Миколаївський монастир не є історичною пам'яткою, але питання буде підніматися. Адже 650 років з дня заснування – це вже історія держави Україна, – сказав він. У торжествах з нагоди 650-річчя Мукачівського Свято-Миколаївського жіночого монастиря взяли участь також народний депутат України Василь Петьовка, голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський, Почесний громадянин Мукачева Віктор Балога, міський голова Мукачева Золтан Ленд'єл, депутати обласної і Мукачівської рад, інші високопосадовці.

Предстоятель Української Православної Церкви відправив Божественну літургію у храмі Різдва Богородиці

У день одного з найбільших свят Православної Церкви - Різдва Пресвятої Богородиці, Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир відправив Божественну літургію у Різдво-Богородичному храмі міста Мукачева.

Його Блаженству співслужили: архієпископ Мукачівський і Ужгородський Феодор, єпископи: Макарівський Іларій та Переяслав-Хмельницький Олександр, а також духовенство єпархії.

Перед початком богослужіння Первосвятитель звершив чин оновлення храму, що пов'язано з нещодавно проведеним розписом його інтер'єру.

Після богослужіння Владика Володимир подякував ктиторам, благодійникам та усім тим, хто доклав зусиль для оновлення храму Різдва Пресвятої Богородиці та відзначив їх церковними нагородами. Орденом Церкви Предстоятель УПЦ відзначив Почесного громадянина Мукачева Віктора Балогу та інших.

Історична довідка

Найбільший в Закарпатті монастир, заснований наприкінці XIV століття русько-литовським князем Федором Корятовичем. Монахи, які оселилися тут, ігумени, єпископи (монастир протягом тривалого часу був їх резиденцією), відігравали значну роль в збереженні національних традицій, культури і мови русинського населення краю.

Аж до 60-х років XVII століття монастир Святого Миколая містився в скромній дерев'яній будівлі. У 1661 році, коли єпископом був Іван Зейкан родом з Імстичева, було зведено кам'яну споруду церкви. Вона збереглася до 1823 року і стояла поряд з монументальною будівлею монастиря, зведеною в 1766-1773 роках. Кошти на будівництво дав син багатого мукачівського купця Дмитро Рац (1710-1782 рр.), керуючого маєтками графа Шандора Каролі, який підписав мирний договір, що поклав край повстанню 1703-1711 років.

У 1798-1804 роках стараннями ігумена Іоаникія Базиловича (першого історика краю) була зведена нинішня монастирська церква. Мешканці Підмонастиря – околиці Мукачева виконували повинності на користь монастиря, якому належали значні володіння.

Василь Пагиря