Мукачівська пенсіонерка готує компоти і варення з гарбузів та кабачків
Холодна та дощова цьогорічна весна, а ще кілька приморозків під час цвітіння кісточкових зробили свою чорну справу: майже весь урожай персиків, абрикосів, вишень, черешень, слив загинув. Звісно, що для того, аби зробити якісь заготовки на зиму, потрібно йти на базар. Та ціни через неврожай неабияк кусаються. Дозволити собі викласти 12 гривень за кілограм вишень, 15 -за черешні, а 18- за абрикоси не кожен зміг. Із цього, здавалося б, глухого кута знає вихід місцева пенсіонерка Терезія Русин.
«Ще за радянських часів я з чоловіком часто бувала у родичів в тодішній Чехословаччині, —розповідає пані Терезія. — Моя двоюрідна сестра Магдалина навчила мене там готувати компоти та варення із гарбузів та кабачків, і та наука мені тепер ой як стала у пригоді! Адже цих овочів у мене на дачній ділянці завжди повно. Я навіть ніколи насіння не купую, бо маю багато свого. Та й обробітку і догляду якогось особливого вони не потребують. А от віддача від них — дуже велика». Справді, із кабачків та гарбузів можна приготувати чимало різних страв. Однак і варення та компоти з них надзвичайно смачні й нічим не гірші, ніж з екзотичних фруктів. Усю зиму чай буде з чим пити.
«Для консервації найкраще годяться молоді плоди, у яких шкірка ще не затверділа і зерняток немає, — провадить далі пенсіонерка. Їх потрібно очистити і нарізати невеличкими кубиками. Для приготування компоту скляну банку слід на четвертину заповнити нарізаними кубиками і залити їх попередньо приготовленим сиропом із цукру. Підсолоджувати його треба за смаком і додати на кінчику ножа лимонної кислоти. Стерилізувати потрібно обов'язково — 20—ЗО хвилин. Цей напій добре зберігається у коморі чи льосі. А що стосується варення, то у каструлю засипаю такі ж невеликих розмірів кубики, як і для приготування компоту. Маленькі тому, щоби вони швидко зварилися. Далі засипаю цукром і на деякий час відставляю. Коли цукор розтане і кубики плаватимуть у сиропі, каструлю кладу на вогонь. Поки варення кипить, підготовляю банки. Найкраще для цього підійдуть півлітрові, бо коли його відкриєте — воно буде завжди свіже, а з літрових — використається не все відразу, то залишок може зіпсуватися. Варити варення треба приблизно одну годину. Коли сироп загусне, додаю щіпочку лимонної кислоти і поварю ще кілька хвилин. Далі розливаю по підготовлених чистих і добре пропарених банках і закатую кришками. Ото і все». До речі, задля економії Терезія Михайлівна варення кришками ніколи не закриває, бо вони також недешеві та й часу і зусиль потрібно значно більше для закатування ними. Пенсіонерка нарізає смужки із цупкого паперу і зав'язує нитками, але найкраще для цього, за її словами, підходить гумка. Зберігає цю смакоту у темній і прохолодній пивниці.
«Із кабачків і гарбузів можна приготувати ще один тип варення і компотів, — ділиться далі своїм досвідом пані Терезія. - Коли ж до варення чи компоту наприкінці приготування додати кілька крапель есенції зі смаком ананасу, то ніколи ніхто не скаже напевне, що ці ваші вироби не з натурального екзотичного фрукта, а з кабачків та гарбузів. Мої онуки обожнюють фруктові десерти, креми, торти та тістечка, які я готую вдома сама. Так от, коли для торта уже спечені коржі і приготовлений крем, то я їх перемащую кремом і зверху накладаю кубики із компоту з ананасовим присмаком. Такі ж кубики накладаю і на прикрашений зверху торт І знаєте, ще жоден мій гість не здогадався, що ананас у торті не справжній, а із гарбуза чи кабачка. І ще одне хочу сказати господиням, котрі захочуть скористатися моїми рецептами. Для варення кабачки краще брати жовтого кольру. Ці плоди значно смачніші і не розварюються. Кабачкове варення, приправлене ананасовою есенцією, не можна відразу розпізнати. Воно має смак меду, жовтий яскравий колір, а кубики у банці нагадують порізані ананаси.
Віталій Пумпинець