Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 312 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 15 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 15 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 13 800+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 2000+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Велопутівник Закарпаттям або як не заблукати туристу

Нещодавно на світ з’явився туристичний велопутівник «Твоя наступна подорож Закарпаттям». Він став фінальним акордом спільного транскордонного проекту словацько-українського проекту «Велосипеди без кордонів», що тривав протягом 2016-2017 років.

Як розповіла газеті «Панорама» Наталія Волошина, експерт громадської організації «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ФОРЗА», цей проект був ініційований відділом туризму Кошицького самосправного краю Словаччини. Його метою була координація роботи по покращенню транскордонної співпраці у плануванні й впровадженні велосипедних маршрутів у Пряшівському і Кошицькому регіонах Словаччини та Закарпатській області України. Сам велопутівник накладом у 500 примірників був профінансований Королівством Норвегія та Урядом Словацької Республіки в рамках фінансової програми технічної допомоги «Norway grants».

За словами Наталії Волошиної, до цього проекту, завершенням якого і стало створення туристичного велопутівника, долучились 7 організацій зі Словаччини та України. Зокрема, і «Асоціація велосипедистів Києва». «В рамках цього проекту були проведені тренінги з планування веломаршрутів. Наші словацькі партнери розповідали, як планувати веломаршрути, ділились власним досвідом. Розповідали також про систему європейських маршрутів «EUROVELO», – сказав експерт.

Автором цього путівника є поліграфіст, краєзнавець та активний веломандрівник з Ужгорода Сергій Степчук, який вже понад 20 років займається велотуризмом. «Свій перший велосипед-маунтенбайк я придбав у 1997 році. Пам’ятаю, що свій перший маршрут я проїхав від вулиці Собранецької на Шахту і далі на дачі. Саме з цього маршруту я і почав цей велопутівник. Загалом тут є вісім маршрутів, більшість з яких знаходиться на західному Закарпатті. І лише один знаходиться у східній частині нашого краю. Кожен з описаних у путівнику маршрутів я проїхав особисто. У розповіді про кожен маршрут я зазначив інформацію про довжину маршруту, його часову тривалість, а також сезонність. Крім того, у розповідях про маршрути можна дізнатись про історичні та туристичні цікавинки, які Ви можете зустріти під час проїзду маршрутом, а також інфографіка про висоту маршрутів та перепади», - сказав Сергій Степчук.

Загалом, у путівнику розповідається про вісім цікавих веломаршрутів: «Околицями Унгвару», «Старою штрикою», «По Верховині», «По виноробному Закарпаттю», «Боржавськими полонинами», «На Синевирське озеро», «По гірському пасму пікуя» та «По Свидовецькому хребту». У розмові з журналістом «Панорами» автор путівника Сергій Степчук зазначив, що, окрім інформації про маршрути, є і коротка історична довідка про Закарпаття: «Я намагався уникати великої кількості дат – лише важливу інформацію про наш край. Також я подав інформацію про географію та рельєф краю. Це дуже важливо для велотуриста».

У книжечці містяться  і корисні поради для велосипедистів: що взяти в мандрівну, як добратись на Закарпаття, за яким часом живуть закарпатці, та про те, як уникнути крадіжки. А у кінці путівника є «русинсько-український» говірник, який полегшить спілкування велотуристів з місцевим закарпатським населенням. Адже закарпатський діалект багатий унікальними та запозиченими з сусідніх мов словами та фразеологізмами.

Крім того, Сергій Степчук, використовуючи свій досвід у сфері поліграфії, сам проілюстрував путівник: «Майже кожен з нас сьогодні є фотографом. Але я вирішив урізноманітнити його малюнками, які є доречними до кожного розділу».

Експерт Наталія Волошина зазначила, що подібний путівник, щоправда, в електронному форматі зробили і партнери зі Словаччини. І у ньому також зазначені вісім веломаршрутів Закарпаття. «Цей спільний проект є лише першим кроком до розвитку велоінфраструктури у нашому краї. Звісно, нам ще далеко до європейських стандартів веломаршрутів, велодоріжок та іншої інфраструктури. Але якщо ми цю тему порушуватимемо, то, можливо, на цю проблему звертатимуть увагу і органи державної на місцевої влади, які відповідають за інфраструктуру та туризм. І, можливо, вже згодом наш край відвідуватимуть й іноземні велотуристи».

У свою чергу Сергій Степчук звернув увагу на те, що у деяких європейських країнах створена спеціальна інфраструктура для веломаршрутів: є парковка для автомобілів, і біля кінцевої точки маршруту завжди знаходиться корчма чи інший заклад подібного типу, де турист зможе відпочити.

Експерт, керівник «Асоціації велосипедистів Мукачева» Євген Новак, переглядаючи путівник, зазначив, що йому сподобалась простота викладення інформації про маршрути, подача матеріалу, а також ілюстрації. «Єдине, на чому я хочу зосередити увагу – це на те, що варто побільше приділяти уваги маршрутам, які знаходяться біля великих автомобільних трас на кшталт «Київ-Чоп» чи «Мукачево-Рогатин-Львів». Там більший рух людей, і зручно дістатись до туристичних цікавинок Закарпаття. Однак, мене тішить те, що путівник побудований на особистому досвіді мандрівника Сергія Степчука», – зазначив велосипедист Євген Новак.

Сам велопутівник «Твоя наступна подорож Закарпаттям» можна знайти у туристично-інформаційних центрах по всій території області.