В центрі Мукачева бігали орієнтувальники (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Морозов і Наталія Шозда стали переможцями "професійних" забігів змагань "Мукачево. Лютий. Спринт", що вперше пройшли у центрі Мукачева і були присвячені Дню захисника Вітчизни. Раніше орієнтувальники "ховалися" на лісових трасах, цього ж дня вони "вийшли на люди": трикілометрова дистанція, що проходила через 14 контрольних пунктів, пролягла центральною частиною міста.
Хто найшвидший, з'ясовували у чотирьох категоріях. Долати дистанцію спортсменам у цей день було легше, ніж будь-коли до цього: по-перше, допомогла погода – підігріта сонцем бруківка куди зручніша для бігу, ніж снігова каша в лісі, по-друге, – підбадьорювали схвальні вигуки перехожих. Можливо, це і стало однією з причин того, що учасники показали досить високі результати як для початку сезону.
Серед досвідчених спортсменів кращий час показав кандидат у майстри спорту 17-річний Василь Морозов, що подолав дистанцію за 9 хвилин та 50 секунд. Слідом за ним фінішував Олександр Касьянов (обидва хлопці - студенти ВПУ № 3). Третім став учень ЗОШ № 11 Владислав Французов.
Серед дівчат впевнено перемогла десятикласниця ЗОШ № 6 Наталія Шозда (12 хвилин 51 секунда), з другим результатом дистанцію здолала Анастасія Моїсеєва, а третьою стала Олександра Золтан (обидві навчаються у ЗОШ № 1).
Відмітимо, що всі призери старшої вікової категорії є членами юніорської та юнацької збірних команд України з велоорієнтування і готуються виступити у юніорському Кубку Європи, що проходитиме у червні в Польщі.
Серед наймолодших до призової трійки увійшли лише гімназисти. Серед хлопчиків призерами стали Даніель Садварі, Роман Юрса та Владислав Цепурдей. Серед дівчаток – Катерина і Ніна Цепурдей та Ірина Розман.
Спортивне орієнтування має велике значення для підготовки майбутніх захисників Вітчизни – розповіла тренер мукачівського клубу спортивного орієнтування Ніна Расчупкіна, - Зрозуміло, що дівчата та хлопці, які обрали орієнтування, перш за все, розвиваються фізично і загартовуються, займаючись на відкритому повітрі в парках, скверах і приміських лісах. Орієнтування добре розвиває увагу, пам'ять і вміння орієнтуватися в лісі, а також формує в характері врівноваженість, вміння зберігати спокій у непростих і навіть дуже складних, екстремальних ситуаціях.
Чим є орієнтування для військових? Заняття цим видом спорту допомагає військовослужбовцям легко і точно орієнтуватися на незнайомій місцевості в самих складних умовах, вправно і швидко пересуватися поза дорогами, особливо в лісі, в горах, і на болотах, долати природні та штучні перешкоди. Тому орієнтування є обов'язковим у підготовці розвідувальних, повітрянодесантних і інших підрозділів, яким належить діяти в тилу ворога у відриві від своїх військ. Для забезпечення бойових дій військ обов'язковими атрибутами в Збройних Силах є компас і військова топографічна карта. Курс військової топографії включений в навчальну програму усіх військових училищ.
У Збройних Силах колишнього СРСР з 1961 року проводилися змагання з військового п'ятиборства, які дали поштовх розвитку кросу з орієнтуванням в армії. У 1962 році вперше спортсмени-десантники провели свої змагання з орієнтування, поєднуючи компас і карту з парашутним стрибком на незнайому місцевість і подальшим виконанням бойового завдання. Ініціатором змагань десантників був заступник Командувача ВДВ з парашутно-десантної підготовки генерал-лейтенант Іван Лісов, який у 1979 році став першим Президентом федерації спортивного орієнтування СРСР.
З 1966 року проводилися чемпіонати Збройних Сил СРСР, Сухопутних й повітрянодесантних військ, військових округів, військово-навчальних закладів і гарнізонів. До речі, першим чемпіоном Збройних Сил СРСР зі спортивного орієнтування став українець рядовий Борис Марасін з Київського Спортивного Клубу Армії.
Першим із закарпатських спортсменів-орієнтувальників, у 1978 році, після навчання у Чернівецькому держуніверситеті, до команди СКА Прикарпатського військового округу потрапив Олександр Цепурдей. Пізніше за цю ж команду виступали вже його вихованці з мукачівського клубу "Товариш", неодноразові переможці всеукраїнських змагань Володимир Тарасов, Андрій Лозицький, Олександр Балаж і Володимир Попов. Мукачівець Андрій Шебалдов став чемпіоном Збройних Сил СРСР серед курсантів військових училищ (в естафеті разом з Миколою Місюрою, Андрієм Сєвєрухіним та Сергієм Макейчиком), Руслан Касьянов на подібних змаганнях виборов срібну і бронзову медалі, Андрій Лозицький, був бронзовим призером чемпіонату Збройних Сил СРСР серед юніорів. Вже у складі збірної команди Збройних Сил України на чемпіонаті світу серед військових виступав один з найсильніших вітчизняних спортсменів-орієнтувальників мукачівець В'ячеслав Мухідінов.
Девізом заснованої у лютому 1948 року Міжнародної ради військового спорту (CISM), що об'єднує спортивні клуби армій 133 країн-членів є гасло «Дружба через спорт». Цього року у Швеції відбудеться вже 46-й чемпіонат світу зі спортивного орієнтування серед військових, також орієнтування є у програмі найближчих Всесвітніх зимових (Франція) та літніх ігор CISM (Корея).