Провели його вперше: як пройшов новий фестиваль на Закарпатті
У неділю, 22 липня, на Рахівщині біля витоку річки Чорна Тиса вперше відбувся фестиваль «Де бере початок Тиса». Розпочалися заходи в смт. Ясіня з урочистої зустрічі Геннадія Москаля, керівництва Рахівського й Тячівського районів з дипломатичними представниками країн басейну Тиси. Відтак основні події перемістилися в урочище Околи на висоту понад 1260 метрів над рівнем моря.
На початку фестивалю представники країн басейну річки Тиса – керівник області Геннадій Москаль, керівник Генерального консульства Угорщини у м. Берегово Матяш Сіладі та консул Румунії в смт Солотвино Габріел Нікола – висадили біля витоку Чорної Тиси п’ять саджанців вічнозеленого хвойного тиса, які символізуватимуть п’ять країн, через які несе свої води Тиса. А ще почесні гості свята разом із сотнями охочих скуштували води з Чорної Тиси, відзначивши її унікальні смакові якості. «Наше спільне завдання зробити так, щоб Тиса дарувала таку чисту і прозору воду Дунаю і Чорному морю», – наголосив румунський дипломат. Підтримав свого колегу і представник Угорщини. «Тиса – це річка, яка нас усіх об′єднує. В Угорщині ця велична водойма оспівана в усіх видах мистецтва – поезії, музиці, образотворчому мистецтві. Сьогоднішній день символізує нашу єдність – єдність волі у збереженні Тиси такою, якою вона є нині», – додав М. Сіладі.
РекламаГоловна сцена свята зібрала усіх причетних до появи нового фестивалю – керівництво Закарпатської області, Рахівського та Тячівського районів, лісового господарства краю, гостей з числа дипломатичного корпусу Угорщини, Румунії, Словаччини.
«Сьогодні ми вперше зібралися у цій прекрасній місцині Закарпаття, де бере свій початок гордість українських Карпат, найбільша ліва притока Дунаю – Тиса, яка належить і Україні, і Угорщині, і Сербії, і Румунії, і Словаччині. Річка отримала свою назву від дерева тис, яке кельти вважали священним і яке ми сьогодні висадили. Вона прославлена в легендах, на її честь названо астероїд Сонячної системи, її образ в пісні-реквіємі «Пливе кача по Тисині» став символом героїзму Небесної Сотні. Тиса є свідком визначних подій і подвигів, що увійшли в історію багатьох країн, через які несе вона свої води. Фестиваль «Де бере початок Тиса» – це хороша нагода відкрити для туристів ще один мальовничий куточок Закарпаття, нагадати всім нам, якими багатствами ми володіємо, і що розпоряджатися ними треба вміло і розумно», – зазначив у своїй промові Геннадій Москаль. Також він подякував Господу Богу за хорошу погоду, яка до свята змінила тривалі дощі на сонячну днину.
РекламаФестиваль «Де бере початок Тиса» супроводжувався концертною програмою за участі соліста Закарпатської обласної філармонії, народного артиста України Петра Матія, народного аматорського ансамблю пісні і танцю «Лісоруб» Будинку культури смт Великий Бичків інших колективів художньої самодіяльності Рахівщини й Тячівщини. Спеціальним гостем свята став популярний співак з Івано-Франківщини Василь Мельникович, відомий як Гуцул-Хуліган. Символічно, що в репертуарі виконавців звучали твори мовами країн-учасниць фестивалю.
Джерело Тиси здавна є місцем паломництва туристів, зокрема з-за кордону. Поруч джерела, чию воду вважають цілющою, пролягають кілька туристичних маршрутів. Після минулорічної реконструкції до витоку Тиси тепер ведуть безпечні сходи, встановлено рекреаційні об′єкти, інформаційні стенди. Закарпатські лісівники прикрасили туристичний об′єкт дерев′яними скульптурами з місцевих дерев, які постраждали від вітровалу.
Ще восени минулого року силами Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства поблизу витоку Чорної Тиси побудували лісову дорогу, що сполучає Тячівський та Рахівський райони області та скорочує шлях між ними з 210 до 22 кілометрів. Відтак дістатися до початку знакової водойми, яка об′єднує п′ять європейських країн, стало ще зручніше й комфортніше.
РекламаФестиваль «Де бере початок Тиса» тепер буде щорічним і з кожним роком розширюватиме географію учасників і гостей. Вже цього року високогірні гуляння відвідали близько півтори тисячі закарпатців та туристів краю.