Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
 • Facebook 308 000+
  Найбільша новинна спільнота Закарпаття
 • Telegram 11 900+
  Миттєво повідомляємо про найголовніше
 • Instagram 16 000+
  Тримаємо в курсі всіх подій
 • Відразу сповіщаємо важливі новини
 • Viber 15 100+
  Канал головних новин Закарпаття та України
 • YouTube 1800+
  Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

У Мукачеві відреставрували старовинне єврейське кладовище (ФОТО)

У Мукачеві відреставрували старовинне єврейське кладовище (ФОТО)
Проїжджаючи транспортний міст в Мукачеві, що височіє над залізничними коліями, з гори можна й не розгледіти скупчення прямокутних брил, оточених кам'яним муром, з високою конструкцією посередині. Це...

Проїжджаючи транспортний міст в Мукачеві, що височіє над залізничними коліями, з гори можна й не розгледіти скупчення прямокутних брил, оточених кам'яним муром, з високою конструкцією посередині. Це торік відреставроване старе єврейське кладовище.

ВІДЕО ДНЯ

Багато років тут був пустир, а до того – автостоянка комунальних машин. Стоянку ж, за радянською традицією, було влаштовано прямо на цвинтарі. З розпадом СРСР занепала й автостоянка, і лише нещодавно єврейська громада Мукачева спромоглася, наскільки це можливо, відновити кладовище.

Коштом родичів колись похованих тут людей збудували меморіальний комплекс на честь загиблих під час нацистської окупації. Відтак, були розчищені чагарники та сміття, зібрані розбиті рештки могильних плит, і на великому пустирі влаштовано символічне поховання з кількох сотень однакових надгробків з одним і тим самим написом.

Реклама

Це єдине слово на кожній плиті – скорочена поминальна молитва, що приблизно перекладається так – "Нехай буде зв'язана душа зі зв'язкою життя". Це спеціальна іудейська молитва за душі батьків, загиблих воїнів та людей, що загинули під час Голокосту.

Посеред меморіалу – чималих розмірів менора, обкладена рештками старовинних могильних плит.

Реклама

При вході в меморіал пам'ятний знак "Чоловікам, жінкам, старим та дітям, які були жорстоко вбиті під час фашистської окупації тільки тому, що вони були євреями. Цього не повинно повторитися. Вічна пам'ять загиблим".

На великій стелі біля входу івритом виписаний довгий текст – поминальна пісня з проханням прощення в Йом Кіпур, траурний день іудейського посту, день покаяння та поминання померлих. В тексті згадуються тисячі єврейських городян міста Мункач (Мукачево), принижених та вбитих під час війни.

Нагадаємо, в єврейській історії Закарпаття Мукачево відігравало особливу роль. В кінці XIX – на початку ХХ століття місто було центром іудаїзму в краї. В Мукачеві було чотири синагоги та дев'ять будинків для молитви, єврейські школи, їдальня для злиденних та будинок для літніх, громадський будинок світського напряму тощо. В 1944 році, після фашистського перевороту в Угорщині та окупації країни німецькими нацистами, розпочалися каральні операції із знищення євреїв та циган, та їхньої депортації до таборів смерті в Німеччину та Польщу. В цей нетривалий період загиблі десятки тисяч закарпатських євреїв.

Реклама
У Мукачеві відреставрували старовинне єврейське кладовище (ФОТО) – 01
У Мукачеві відреставрували старовинне єврейське кладовище (ФОТО) – 02
У Мукачеві відреставрували старовинне єврейське кладовище (ФОТО) – 03
Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно