Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
 • Facebook 308 000+
  Найбільша новинна спільнота Закарпаття
 • Telegram 11 900+
  Миттєво повідомляємо про найголовніше
 • Instagram 16 000+
  Тримаємо в курсі всіх подій
 • Відразу сповіщаємо важливі новини
 • Viber 15 100+
  Канал головних новин Закарпаття та України
 • YouTube 1800+
  Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині

В Україні ціни на продукти першої необхідності уже давно перевершили польські, при тому в Польщі рівень життя та зарплати значно вищі.  А як із іншими країнами? Видання для порівняння вибрало дві країни Східної Європи: перша – це сусідня Словаччина. Інша – Чехія, бо саме туди на заробітки часто їздять українці.

ВІДЕО ДНЯ

СЛОВАЧЧИНА

Словаччина – одна з країн Європейського Союзу, що межує з Україною. Мінімальна заробітна плата у цій країні – 480 євро. Середня – 1 319 євро. Щодо пенсій, то мінімальна становить – 230 євро, а середня – 385 євро.

Реклама
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 01

Ріст середньої заробітної плати у Словаччині

Реклама

Українські сайти з працевлаштування закордоном пропонують українцям роботу в цій країні, залежно від виду діяльності та кількості годин з оплатою від 800 до 1 200 євро. Усі пропозиції – в основному, некваліфікована робота та чорноробочі.

Нижче подані скріншоти пропозицій у супермаркетах Словаччини. Національна валюта у цій країні – євро. Курс 1 євро – 30,8 грн

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 02
Реклама
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 03
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 04
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 05
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 06
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 07
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 08

ЧЕХІЯ

Реклама

Чехія – це країна Європейського Союзу. Мінімальна заробітна плата там – 475 євро. Прикметно, що відповідно до офіційної інформації, таку зарплату отримує лише 4 % працевлаштованих чехів.

Середня зарплата у цій країні – 1 200 євро, людина з вищою освітою в отримує 1 800 євро. Середня пенсія у Чехії – 400 євро. Проте у цій країні для пенсіонерів передбачено ряд пільг, як-от: страховка, яка покриває усі види медичних послуг та пільгове придбання медикаментів. Люди на пенсії також раз на рік мають право відвідати безкоштовно санаторій.

Читайте також:
Угорщина vs Україна: де дешевше придбати продукти

Українським заробітчанам там пропонують некваліфіковану роботу з оплатою від 800 до 1 500 євро. Все залежить від умов.

Нище скріншоти з чеських супермаркетів. Національна валюта Чехії – крона. Офіційний курс 1 євро – 25,7 крони, 1 крона – 1.21 грн.

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 09
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 10
Реклама
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 11
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 12
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 13
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 14
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 15

Тоді як в Україні мінімальна заробітна плата – 4 173 гривень, що становить 135 євро.

Середьомісячна плата, за даними Пенсійного фонду України, за 2018 рік – 7 810 гривень, або 253 євро. Мінімальна пенсія в Україні з 2019 року – 1 497 грн, що дорівнює 48 євро, середня – станом на 1 січня 2019 року – 2 645,6 грн, або 86 євро.

Реклама

Нище орієнтовні ціни в Україні.

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 16
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 17
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 18

Українські урядовці дуже часто люблять заявляти, що, мовляв, зате у нас ціни продукти харчування значно нижчі. Та це не правда. Ми порівняли ціни на продукти харчування у супермаркетах Чехії, Словаччини та України, беручи до уваги й ті продукти, які через високу вартість можуть собі дозволити не всі українці, проте вони необхідні у щоденному раціоні. Усі ціни ми конвертували у гривні, відповідно до офіційного курсу.

(До уваги брали супермаркети межі Теsko у Чехії та Словаччині, Billa у Чехії та Україні, а також українські роздрібні мережі з урахуванням акційних пропозицій).

Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 19
Реклама
Порівняння цін в Україні, Чехії та Словаччині – 20

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Йосиф Ситник, економічний експерт:

В Україні ціни на продукти харчування дійсно вищі, ніж у країнах-членах Європейського Союзу. Це при тому, що там зарплати та пенсії набагато вищі, ніж в Україні. І якщо наш громадянин може собі дозволити на 1 497 гривень пенсії купити 12,5 кілограм свинячого м’яса або 8 кілограм сиру, то словацький – 63 кілограми свинини чи ж 43 кілограми твердого сиру. Відтак, про здоровий раціон харчування, куди входять овочі, фрукти, м’ясо, риба для українців не може бути й мови. Наші урядовці натомість звинувачують нас у тому, що ми «забагато їмо» чи  неправильно харчуємось, розповідаючи казки про дешеві продукти харчування. Звісно, у нас замість масла є спред, м’яса – дешева ковбаса, але це явно не принесе людині користі. Навпаки.

У нас такі високі ціни на продукти харчування через кілька причин. Перша – це податок на додану вартість. В Україні він становить 20 % на все, тобто на продовольчі та непродовольчі товари. Тоді, як у країнах Європи цей податок диференційований. Тобто на товари, що є предметами розкоші він високий, а на продукти харчування може бути навіть 5…11 %.

Друга – у нас мало виробників на ринку. От, наприклад, виробників молочної продукції в Україні можна перелічити на пальцях однієї руки. Тоді як у Польщі, Чехії чи Словаччині їх значно більше, там фактично у кожному районі є свої маленькі та середні виробники тієї ж молочної продукції, котрі постачають свої товари у місцеві супермаркети.

Далі – багатьох європейських виробників сільськогосподарської продукції дотує бюджет Європейського Союзу та державний. В Україні такі дотації йдуть не на розвиток фермерського господарства, а лише компаніям наближеного до влади Юрія Косюка, котрий продає свою продукцію за кордон інколи за нижчою ціною, ніж в Україні.

Реклама

За таких умов ціни на продукти в Україні не тільки не знижуватимуться, а постійно зростатимуть, що ми й спостерігаємо.

Олексій Дорошенко, директор  Української Асоціації постачальників торговельних мереж:

В Україні найдорожчі молочні продукти у Східній Європі. Причина – у дефіциті сировини. Інвестицій у молочний сектор немає, кредити для відкриття цього бізнесу – дорогі.  Імпортувати ми можемо лише ті молочні продукти з високим терміном зберігання (від 30 днів та більше, а це хіба сир). Також у нас є розбалансування ціни між виробником та рітейлом. Наприклад, виробники молока дуже часто нарікають на те, що попри низьку закупівельну вартість, ціна у магазинах дуже висока і може відрізнятись у 3-4 рази.

Справді у нас високий податок на додану вартість: якщо у Польщі він – 5 %, у Чехії та Словаччині на рівні 7…10 %, то в Україні – 20 %. Це впливає на ціну продуктів.

Важливе значення мають і агродотації. В Україні вони є, але у Європі підтримка агровиробника значно серйозніша. Там дотації становлять десятки мільярдів євро залежно від країни.

Зазвичай м’ясо у Західній Європі коштує дорожче, ніж в Україні. Це через його високу якість: у них куркам крутять музику Бетховена, а свиней утримують у санітарних нормах і це дорого.  Те м’ясо, яке виробляють у нас, у Європі коштувало б взагалі копійки. Натомість у Східній Європі, не лише у Чехії, а й Польщі, та ж свинина справді є дешевшою, ніж в Україні.

Те, що у них дешеві овочі, свідчить про те, що Україна залежна від сезонності: відкритий у нас ґрунт чи ні. У нас теплиці повноцінно починають працювати у квітні.  У зимовий період ціни на наші овочі будуть вкрай високими через брак виробників. Тоді як у Європі є багато теплиць  і відповідно ринок насичений. Одним словом, нам навіть до Словаччини – як до Місяця рачки.

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно