Українців змушують повертати субсидії: у кого можуть забрати тисячі гривень

Економіка  2 вересня 2020 року, 08:19 Олександр Литвин 2158

В Україні за неточну інформацію в декларації забирають субсидії. Як показала судова практика, за один раз можуть одразу стягнути гроші за багато років, а борг перед державою може досягти більше 60 тис. грн.

Про те, як урізали субсидії українцям і кого можуть змусити повернути гроші в бюджет, читайте в матеріалі.

Субсидія – не зарплата

В Україні право на субсидію мають тільки ті сім’ї, які дійсно потребують допомоги: не живуть у величезних будинках і квартирах, не купують авто, не роблять покупки на суму від 50 тис. грн. Постанову уряду прописано так, що після призначення субсидії, якщо сім’я збрехала в декларації, гроші можна забрати назад.

Найчастіше повернення коштів відбувається через суд. У реєстрі рішень можна знайти десятки подібних випадків. Найпоширеніші причини: "забули" задекларувати покупку від 50 тис. грн або назвали не всіх членів сім’ї.

Loading...

Читайте також:  Інфляція, зростання цін на газ та електроенергію: Мінекономіки оновило прогноз на наступні три роки

Уже кілька років Міністерство фінансів проводить верифікацію (простіше кажучи, перевірку) всіх одержувачів соцдопомоги і регулярно знаходить порушників. Аналітик Єгор Комов, який вивчав досвід систем соціального захисту різних країн, розповідає, що в Україні ситуацію з субсидіями можна назвати "особливою". Мовляв, ми звикли, що красти у держави це не соромно, тому не соромлячись можемо купувати авто і просити допомоги на комуналку.

"У деяких країнах може бути кримінальне переслідування за фальсифікацію, помилки, приховування даних під час отримання соціальних виплат. Це фактично крадіжка. Немає державних грошей, це податки кожного громадянина цієї країни. У нас є величезна проблема через відсутність системи ефективної верифікації. Як перевірити, чи отримує людина доплату від роботодавця в конверті?", – пояснює Комов.

За його оцінками, близько 30% субсидіантів вказують у декларацію офіційні доходи, які відрізняються від фактичних. Ще один приклад приховування доходів: коли в декларації "забувають" вказати одного з членів сім’ї, а разом із тим і його дохід.

 

Тепер у місцевого органу соцзахисту є рішення суду, за допомогою якого вони можуть через судового виконавця заарештувати майно, банківські рахунки і вилучити будь-яке майно боржника. Все зібране буде продано на торгах, а прибуток піде в рахунок повернення субсидії.

За що можуть забрати гроші:

  • є будинок площею від 200 кв. м, або квартира від 120 кв. м;
  • машина віком до 5 років;
  • зробили покупку на суму від 50 тис. грн;
  • останнім часом не платили ЄСВ і не перебували на обліку в Центрі зайнятості.

"Із травня дійсно робиться запит на кожне підприємство-постачальника послуг, і аналізується, чи платив пільговик, який отримував готівку, свої комунальні послуги. Якщо він це робив справно, то в подальшому отримує готівкові виплати, якщо є прострочена заборгованість, то ухвалюється рішення про переведення надання цієї пільги в безготівкову форму. Якщо заявник здійснить оплату своїх боргів, він має можливість звернутися із заявою та знову повернути готівкову форму", – пояснив заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.

Читайте також:  Газ для населення відчутно подорожчає: скільки доведеться платити у вересні

До речі, водночас значно знизиться і сам розмір субсидії навіть для тих, хто має на це право. Формулу розрахунку субсидії змінили так, що кожній родині доведеться платити більше. А деяким – на 500 грн більше. Нововведення набуло чинності, однак зміни українці відчують з настанням опалювального сезону.

Усі, кому призначена знижка, платять за комуналку певний відсоток від доходу сім’ї, решту компенсує держава. У кожного цей відсоток різний. Щоб його розрахувати, потрібно дохід на одного члена сім’ї розділити на два прожиткові мінімуми і помножити на 15%. Наприклад, якщо середній дохід на одну людину – 3 тисячі, то сім’я може платити за комунальні послуги 11,6% свого доходу.

Припустимо, що сукупний дохід – 9 тисяч гривень. Тоді взимку за комуналку можна буде платити 1044 грн. А якщо виходить більше, все, що понад цю суму, покриє субсидія. Правда, тільки в межах соціальних нормативів споживання (але їх міняти поки не будуть).

У новій же формулі замість 15% у формулу встановлять коефіцієнт в 20%. Та ж сім’я, якби, наприклад, зміни ввели минулої зими, отримала б субсидію на 342 грн менше. Замість 11,6% потрібно буде віддавати на комуналку 15,4% сукупного доходу сім’ї.

"Разом з усіма змінами, за моїми підрахунками, люди отримуватимуть субсидію на 40% менше, ніж минулого року. А чому це зробили? На 10,5 млрд у 2020-му зменшили програму субсидій і на 1,5 млрд зменшили витрати на державну соціальну допомогу", – говорить ексміністр соцполітики Андрій Рева.

Джерело: Обозреватель
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0