Підписуйтесь на нас у соціальних мережах
  • Facebook 305 000+
    Найбільша новинна спільнота Закарпаття
  • Telegram 10 900+
    Миттєво повідомляємо про найголовніше
  • Instagram 14 400+
    Тримаємо в курсі всіх подій
  • Відразу сповіщаємо важливі новини
  • Viber 16 200+
    Канал головних новин Закарпаття та України
  • YouTube 1500+
    Не лише розповідаємо, але й показуємо
Реклама на PMG.ua
Більше 4 мільйонів читачів на місяць. Найпопулярніше видання Закарпаття!

Яке церковне свято відзначають 9 лютого

Яке церковне свято відзначають 9 лютого

9 лютого в православному календарі — День перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста. Іоанн Златоуст був великим ієрархом та вселенським вчителем, який помер 407 року в місті Комани. Сталося це дорогою до місця заслання.

ВІДЕО ДНЯ

Іоанна засудила імператриця Євдоксія через те, що він сміливо викривав пророків, які того часу панували в Константинополі. 438 року його чесні мощі були перенесені з міста Комани до Константинополя. Сталося це вже після того, як на трон зійшов син імператриці Євдоксії, імператор Феодосій II.

Святителя Іоанна Златоуста широко шанували і цінували в народі. А тому багато християн довгий час жило у скорботі через його передчасне сконання. Святий Прокл, який був учнем святителя Іоанна Златоуста та патріархом Константинопольським, під  час свого богослужіння в храмі святої Софії виголосив проповідь, в якій прославив свого вчителя: "О Іоанне! Життя твоє важке, але смерть славна, гроб твій блаженний і відплата щедра по благодаті і милосердя Господа нашого Ісуса Христа. О благодать, яка перемагає межі, місце та час! Місце перемогла любов, межу знищила незабутня пам’ять, і місцем не обмежилися чудеса святителя".

Реклама
Читайте також:
Календар свят і вихідних на 2022 рік: повний список

Слова Прокла настільки зворушили всіх присутніх у храмі, що люди не дали продовжити службу, а лише прохали попросити імператора перенести мощі Іоанна до Константинополя.

Реклама

Святитель Прокл зміг переконати імператора Феодосія II і останній дав згоду на перенесення мощів Іоанна Златоуста. Проте, послані люди не змогли навіть зрушити мощі з місця. Зрозумів тоді імператор, що він повинен спочатку попросити вибачення у святителя за себе та свою матір імператрицю Євдоксію. Він послав послання, яке зачитали перед труною, і тоді люди легко підняли мощі.

Їх поставили в церкві святої мучениці Ірини, а коли імператор відчинив труну, то побачив, що тіло залишилося нетлінним. Феодосій II припав до гробу і сльозливо просив вибачення у святителя. Весь день і всю ніч в церкві залишалися люди, а на ранок мощі перенесли до церкви святих Апостолів. Тоді народ вигукнув: "Прийми престол твій, отче!". Патріарх Прокл і клірики, які стояли поряд з гробом, побачили, що вуста Іоанна відкрилися і промовили: "Мир всім".

Народні традиції на 9 лютого

В народі 9 лютого називають "Златоустів вогонь" або "Златоустів день". В печі розпалювали особливий вогонь, за якого всі поліна відразу займалися полум’ям золотистого кольору. Цей вогонь був символом достатку і благополуччя сім’ї. Щоб отримати таке полум’я, в переддень 9 лютого збирали дрова, сушили їх і щипали лучину. А ще займалися заготівлею колодок на останній зимовий місяць. А ще робити скіпку з берези.

Реклама

Також 9 лютого обов’язково молилися Іоанну Златоусту, щоб отримати ясність розуму, зняти зубний біль. Вважалося, що щира молитва допоможе також зробити дитину більш слухняною. 

Народні прикмети 9 лютого

  • Вночі 9 лютого місяць білий, отже, прийде похолодання. Якщо він червоний, то буде сильний вітер.
  • 9 лютого запітнівають вікна до потепління.
  • Після хуртовини намети мають закруглені верхівки, буде гарний врожай.
  • Хмари 9 лютого проти вітру пливуть на снігопад.

Нагадаємо, у лютому відзначатимуть два великі релігійні свята.

 

Скопійовано
Наш сайт використовує файли cookie
Для чого це нам потрібно