На Закарпатті великі підприємства платять своїм працівникам малі гроші
У травні цього року Територіальна державна інспекція праці (ТДІП) в Закарпатській області вибірково перевірила роботодавців краю, бізнес яких прийнято вважати високодохідним, - це окремі елітні готелі, супермаркети, підприємства з продажу паливно-мастильних матеріалів, виробники вина, торговці автомобільною продукцією.
ВІДЕО ДНЯВідрадно, що заробітну плату на цих підприємствах виплачують справно, але інші порушення трудових прав працівників там таки допускають. Одні роботодавці "не встигли" укласти колективні договори з працівниками, інші "забули" нарахувати і виплатити їм компенсацію та індексацію… Незважаючи на те, що закон чітко вимагає виплачувати заробітну платню двічі на місяць, практично у всіх перевірених підприємствах ця вимога закону знехтувана і свої "кровно" зароблені гроші працівники отримують один раз на місяць.
Більш серйозні порушення трудового законодавства державні інспектори праці виявили в ТОВ "Ужгород П.С.Ю" (супермаркет "Вопак"), м. Ужгород, ТОВ "Форвард Автоцентр", с. Клячаново Мукачівського району, ТОВ "Натурпродукт" м. Мукачево, та інші, де працівникам виплачували занижену заробітну платню. Мова йде про те, що відповідно до Генеральної угоди укладеної між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями - найнижчі тарифні ставки (посадові оклади) кваліфікованим працівникам розраховуються виходячи з мінімальної заробітної платні, встановленої Законом України "Про державний бюджет України" зі збільшенням їх на коефіцієнт 1,2. Однак, таких перерахунків на вказаних підприємствах не зроблено. Ця маленька, на перший погляд, математична "неуважність" принесла чималі збитки не тільки працівникам, але і державі у вигляді недоплати роботодавцями в казну прибуткового податку та зменшення перерахованих коштів у Пенсійний фонд.
РекламаПодібна практика спостерігається передусім на приватних підприємствах. Підприємці-фізичні особи також не соромляться економити подібним чином свої власні кошти. Наприклад, у червні цього року, державні інспектори праці ТДІП перевірили в Ужгороді одинадцять підприємців, що надають послуги у сфері автомобільних пасажирських перевезень. Результати перевірки не здивували – всі грішать подібною бухгалтерією.
За наслідками перевірок керівникам перевірених підприємств та відповідальним посадовим особам внесено приписи на усунення виявлених порушень. На осіб, винних у порушенні трудового законодавства, складено та скеровано на розгляд до суду 52 протоколи про адміністративне правопорушення.
РекламаВалентина Фека