"В Закарпатті Українська Православна Церква є найбільшою конфесією", – Владика Феодор
Співпереживаючи нещодавну велику втрату в християнській спільноті нашої країни – перехід із земного життя в потойбічний світ Митрополита Української Православної Церкви Блаженнійшого Володимира – ми вирішили поспілкуватись з архієпископом Мукачівським і Ужгородським, Владикою Феодором, який приймав участь у прощальній панахиді у Києві.
ВІДЕО ДНЯНа наші запитання Преосвященнійший Феодор з великою приязністю погодився відповісти.
– Ваше Високопреосвященсто. Як стають Владиками?
Реклама– Рішення про архієрейську хіротонію приймає Блаженніший митрополит Київський і всієї України та Священний Синод УПЦ. Після затвердження Священним Синодом звершується рукоположення в архієрейський сан. Як правило кандидатів в єпископи обирає Блаженніший митрополит.
– Які головні здобутки і проблеми за час, відколи Ви очолюєте Мукачівську єпархію?
Реклама– Милістю Божою на даний час в нашому краї панує міжконфесійний мир та злагода. В єпархії проводиться велика робота з молоддю та активно несе свій послух відділ соціального служіння. Збільшилась кількість монастирів та храмів. На рахунок проблем – вони завжди були і будуть, адже в багатьох питаннях часто присутній людський фактор. Але Господь завжди все ставить на свої місця.
– Як виглядає ввірена Вам єпархія у кількісних показниках?
– На даний час у Мукачівській Православній єпархії УПЦ понад 300 парафій та 18 монастирів. Своє служіння звершують понад 300 священнослужителів та 200 монашествуючих. Існує 15 молодіжних братств та активно працює 12 єпархіальних відділів.
Реклама– Відомо, що Ви з сім’ї військового. Як події на Сході вплинули на вірян Закарпаття?
– Вся спільнота Мукачівської єпархії категорично засуджує будь-яку агресію. В щоденних богослужіннях в наших храмах звучить молитва за мир, спокій та цілісність в нашій державі. Для всіх нас слово мир являється важливо актуальним. Єпархія неодноразово долучалась і долучається до матеріальної, фінансової та духовної підтримки наших військовослужбовців у «гарячих точках». Багато священиків, при потребі, готові відбути в східні області для підтримки Українського війська. Події на Сході є болючою раною на серці кожного.
– Нещодавно Ви були серед тих, хто провів в останню путь Блаженнішого Володимира. Яка нині ситуація в УПЦ МП?
– Багатомільйонна паства з великою скорботою сприйняла звістку про смерть свого Першосвятителя. Всі архієреї УПЦ, а також представники помісних Православних Церков та багаточисленна паства провели в останній путь Блаженнішого митрополита Володимира. Він був не тільки Предстоятелем Української Православної Церкви, але для кожного був Першосвятителем, батьком, старцем та надзвичайно рідною людиною. Ми дуже сумуємо з приводу важкої втрати не тільки для України, але і для Світового Православ’я. Серце Блаженнішого було неординарним і неординарність його полягала в тому, що в його серце могли вміститись і архієреї, і духовенство, і чернецтво і багатомільйонна Православна паства. Він всіх зігрівав своєю любов’ю, був істинно добрий пастир та великий патріот України. 13-го серпня в Києві відбудеться Архієрейський Собор УПЦ, на якому буде обрано нового Предстоятеля.
– Про що мріє Владика?
– Відповім словами преподобного Силуана Афонського : «Молю Тебе, Милостивий Боже, нехай взнають Тебе Духом Твоїм Святим всі народи землі». Мрію, щоб на моїй рідній землі панував мир.
Реклама– Що Ви любите, чим захоплюєтесь, що приносить Вам найбільшу втіху?
– Понад усе люблю богослужіння. Люблю Богом створену природу. Вдячний Богу за хвилини, коли можу бути на самоті.
– Який щоденний графік Владики?– Підйом о шостій годині. Ранішнє молитовне правило. Прийом в єпархіальному управлінні. Виїзні зустрічі та безліч церковних заходів.– Віднедавна Священним Синодом на Вас покладено ще й обов’язки ректора духовної академії…
– Питання про духовну академію на стадії вивчення.
– За законом Церква відділена від держави. Як будуєте взаємини із владою на місцях?– У нас чудові відносини з усіма гілками влади. Крім того, що ми священнослужителі, ми є громадянами нашої Української держави, Тому завжди приймаємо участь у спільних проектах, які відбуваються у нашому краї та державі.– Закарпаття за статистикою найбільш релігійний регіон України. Які перспективи УПЦ МП у нашому краї?
– В Закарпатті Українська Православна Церква є найбільшою конфесією. Наша єпархія смиренно виконує свою благу місію, стверджуючи паству в Євангельській істині. Молодіжний рух в єпархії на даний час здобув масштабного об’єму, за що ми вдячні Богу. Збільшується кількість священнослужителів, будується близько 50-ти храмів, регулярно звершуються чернечі постриги, відкриваються нові обителі та реєструються Православні молодіжні організації.
Реклама– Хто є прикладом для Вас у житті і в служінні Богу?
– Я щаслива людина тому, що мав можливість знати, користуватись настановами і бачити перед собою святу людину – Блаженнішого митрополита Київського та всієї України Володимира. Для мене особисто він є яскравим прикладом жертовного служіння Церкві та народу. Він чітко показав усім нам прикладом свого життя, як потрібно жити, любити, прощати і жертвувати собою заради блага ближнього.
Інтерв’ю вів Василь Гарагонич