Безвіз для українців: що буде можна, а що ні під час перебування у ЄС

Життя  16 березня 2017 року, 11:46 Анна Семенюк 3906 ІНФОГРАФІКА

Надання українцям можливості подорожувати країнами Європейського Союзу без віз – чи не одна із найбільш завзято обговорюваних тем, що вже протягом кількох років звучить із політичних трибун, залів засідань і заголовків у ЗМІ. Представники ЄС не раз запевняли українську сторону в тому, що наша держава виконала всі необхідні умови для того, аби для її громадян був введений дозвіл безвізового в’їзду. 

У свою чергу українські високопосадовці та й навіть перші особи держави чи не кожен місяць сипали обіцянками, припущеннями та запевненнями про «остаточне» схвалення безвізу для України, впевнено називаючи конкретні дати, – зазначає Ужгородський прес-клуб.

Однак, насправді у ЄС ніяких відміток у календарі щодо дня, коли українці отримають безвіз, немає. Процесмає зайняти певний час, він залежить від низки факторів і не має чіткого терміну завершення.

Етапи рішення щодо безвізу

Для отримання безвізового режиму України  з ЄС законодавчій ініціативі Єврокомісії треба пройти ще кілька етапів.

Перший – затвердження законопроекту Європарламентом та в Раді Євросоюзу. Наразі заявка України пройшла тільки три етапи з дев’яти. І кожен з уже пройдених кроків-процедур тривав по-різному. Наприклад, доповідача по нашому безвізовому питанню у профільному комітеті Європарламенту обирали 8 днів, законопроект узгоджувався в комітеті ЄП 151 день, ще 3 дні проект готувався до подання на розгляд на пленарному засіданні Європарламенту. Зараз «український безвіз» дійшов до етапу розгляду законопроекту на пленарній сесії ЄП. Це може статися 5 квітня – принаймні, така попередня дата голосування значиться у картці безвізового законопроекту.

Після розгляду, голосування  та можливого схвалення законопроекту у Європарламенті він потрапить до Ради ЄС. Можливо, це станеться в травні. Після того, як український безвіз схвалять міністри країн ЄС,  закон мають підписати президент  Європарламенту та глава МЗС головуючої нині в ЄС Мальти. Потім його мають опублікувати в Офіційному журналі ЄС, і 20 днів по тому безвізовий режим почне діяти. Зараз можна почути про «вже остаточне» надання безвізу у червні цього року. Але, знову ж,  це на сьогодні – прогнози.

Міфи та стереотипи

Українці так чекали безвіз, а політики так багато про нього говорили і так мало пояснювали, що зараз про омріяне скасування віз серед населення є купа міфів і стереотипів. Більшість громадян через перекручування фактів і видавання бажаного за дійсне у промовах політиків і заголовках ЗМІ вирішили, що після надання Україні безвізу настане «змиття кордонів» і «вільне життя» у ЄС.

Насправді ж Євросоюз нікому такого не обіцяв. Безвізовий режим надає можливість для короткострокових поїздок у країни  ЄС та інші, які належать до Шенгенської зони (до 90 днів протягом 180-ти, не стосуватиметься Великої Британії та Ірландії) за наявності біометричного паспорту. Безвіз не дозволяє постійного проживання, навчання чи працевлаштування і не скасовує перевірок на кордоні. Але пакету документів, які українці зазвичай подають із заявками на отримання віз, збирати не треба буде  –  довідок з роботи і банку, наприклад. У вас можуть попросити підтвердити мету поїздки і «гарантію» повернення назад – бронювання у готелі, зворотній квиток, перевірка фінансової спроможності. Власне, так  є і тепер.

Порушення правил терміну  перебування на території Євросоюзу загрожує чималеньким штрафом з видворенням з країни або із забороною на в’їзд в ЄС на певний період.  Масові порушення можуть мати недобрі наслідки для країни – поглиблену перевірку усіх її громадян на кордоні з ЄС або й призупинення безвізового режиму.

«Поїхати і попросити залишитись» теж не вийде: чомусь українці вирішили, що безвіз якимось чином може «допомогти» отримати статус біженця у ЄС, але це – ще один яскравий міф.

Щодо навчальних курсів у країнах  Європейського Союзу (Шенгенської зони), то для цього, наприклад, якихось окремих вимог немає: безвізовий режим дозволяє проходити короткострокові навчальні курси до 90 днів. Ще із «плюсів»  – відсутність візового збору і суттєве спрощення подорожей, які не перевищують дозволений термін перебування на території ЄС.

Призупинення безвізу

Президент Порошенко 23 жовтня минулого року заявив, що вже 24 листопада Україна повинна  мати безвізовий режим з ЄС. Тобто,  що українці отримають безвіз до саміту Україна-ЄС. 

Тоді головним аргументом, який «пояснював» затягування із наданням Україні безвізового режиму, були суперечки між Європейським парламентом та Європейською комісією про повноваження щодо припинення безвізового режиму для будь-якої з країн (через побоювання масової міграції і не тільки з України). Але зараз «suspension mechanism» уже ухвалено: 27 лютого Рада Євросоюзу  затвердила механізм призупинення безвізових режимів із третіми країнами і він може бути застосований до всіх  «безвізових» держав.  1 березня у Брюсселі відбулось підписання ухваленого рішення про  suspension mechanism, –  якраз тоді, коли і церемонія підписання безвізового режиму для Грузії. Механізм призупинення безвізу значно спростить подолання випадків зловживання ним. Тому українцям не варто «випробовувати долю». Утім, Україна виконала всі 144 умови, які були обов’язковими і принциповими для запуску безвізового режиму з ЄС, механізм призупинення ухвалений (а це дає певні гарантії, що у разі масових порушень, важелі впливу є дуже серйозні), однак, рішення вимагає більше часу.

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі - 0