Утилізація відвалів на Мужіївському родовищі безпечна для сільських господарств і мешканців

Життя  3 червня 2019 року, 16:45 726

Нещодавно жителі Мужієва на громадських слуханнях дізналися, що на території золоторудника компанія-інвестор Avellana Gold збирається утилізувати відвали, які залишилися тут після розробки родовища попередніми підприємствами. Вони містять концентрації сульфідів заліза й інших важких металів, які, окислюючись, забруднюють довкілля, в першу чергу поверхневі води.

Компанія Аvellana Gold, що інвестує увесь проект з освоєння Мужіївського родовища, зобов’язалась  ліквідувати негативні екологічні наслідки від діяльності попередніх підприємств. Ця умова прописана у спецдозволі на розробку родовища, коментує голова українського представництва Аvellana Gold Андрій Смолін.

Зараз на території родовища близько 150 тис. тонн відвалів, які компанія планує переробити за рік. «Схема дуже проста. Якщо цю породу подробити, то у водному середовищі важкі мінерали заліза, свинцю й цинку вивільняться і завдяки сучасним гравітаційним апаратам будуть вимиватися, відтак збиратися у вигляді концентрату, – пояснює Микола Гожик, геолог, представник компанії Avellana Gold. – Таким чином отримуємо колективний концентрат із суми важких мінералів. При цьому очищена пуста порода у вигляді пісків і шламу разом з водою буде подаватися у відстійник – облаштований на поверхні басейн. Далі піски з відстійника дістане екскаватор і вони будуть складені на окремий майданчик для подальшого використання».

Таким чином кількість перероблених відвалів буде суттєво зменшена, а вилучені з породи важкі мінерали компанія-інвестор планує вивезти із села аж за межі регіону. «Отриманий концентрат важких мінералів ми вивеземо у контейнерах на один із діючих металургійних заводів. Такі заводи працюють у Західній Європі, в Україні їх немає. Наприклад, окремі словацькі компанії, які видобувають аналогічні руди, відправляють свої концентрати у Бельгію. Ми плануємо теж працювати з цією країною», – зазначає Андрій Смолін.

Процес утилізації відвалів не вплине на сусідні господарства

Пилюки у повітрі не буде. Адже складовані відвали ущільнені і перебувають у вологому стані. Тому при їх дробленні не утворюється пилу, а сам процес подрібнення проходить із використанням води, коментує Микола Гожик. Наступним етапом екопроекту буде рекультивація території родовища: «Для туризму це великий здобуток, адже не стане відвалів, на їхньому місці будуть озеленені схили, – зазначає геолог. – Потім ми зробимо рекультивацію території родовища, де очищені відвали засиплемо родючим ґрунтом». 

«Зараз ми багато чуємо про радіацію на території родовища. Але ні в самому родовищі, ні у відвалах ми її не виявили. Ми зробили тисячі вимірів, оскільки процес геологорозвідувальних робіт передбачає обов’язковість таких досліджень. Підтвердженням цьому є також і використання в рекреаційних цілях підземних термальних вод, які концентруються в тому ж самому геологічному комплексі. Усім, хто сумнівається, ми завжди кажемо – беріть радіометри, залучайте незалежних експертів, аби переконатися, що відвали не місять радіації та не можуть бути причиною захворювань», – підкреслює Микола Гожик.

В екологічний проект з утилізації відвалів й рекультивацію ділянки Мужіївського родовища Avellana Gold на даний час інвестує понад 1,5 млн. доларів.

Джерело: Голос Карпат
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0