На Закарпатті знаходиться єдиний в Україні гейзер мінеральної води

Життя  25 листопада 2019 року, 12:10 2679 ФОТО

Карпатські вулкани перестали вивергатися вже кілька мільйонів років тому і перетворилися в гірські хребти і окремі гори. Але ще й зараз можна спостерігати деякі прояви пізньої стадії вулканізму: грязьові вулкани і водяний гейзер. Гейзер – це джерело, яке періодично викидає високо в повітря струмені води і пари. Найвідоміші гейзери знаходяться в Ісландії, на Камчатці, в парку Йеллоустон. Є свій гейзер і в Україні.

Єдиний в Україні гейзер мінеральної води знаходиться в селі Вучкове Міжгірського району Закарпатської області, в урочищі Петровець на березі гірського потоку. Вода в ньому солона і з залізом, що видно по червоно-оранжевим камінню, – йдеться у повідомленні ЗОУЛМГ.

Loading...

Читайте також:  На Закарпатті є унікальний гейзер, побачити який можна раз на дві години

За розповідями лісівників, раніше природний фонтан вистрілював потужним потоком заввишки 5-7 м 4 рази на добу. Вода була дуже гаряча і солона як ропа. Краї гейзера були покриті соляними відкладеннями. Все змінилося в 90-і роки XX в. Металургійний комбінат зібрався викупити землю урочища Петровець для будівництва великого оздоровчого комплексу. Вода з гейзера повинна була йти в купелі санаторію. Геологи взялися за спорудження відведення води і порушили водотік гейзера. Вода перестала бити з нього з постійною черговістю, а пішла в трубу.

Водночас працівники Верхньогірського та Міжгірського держлісгоспів облашували для туристів рекреаційну зону. Кожен охочий зможе напитися корисної води з джерела або перепочити після дороги й почекати унікальне природне явище, коли вода гейзера б’є прямісінько з-під земної кори.

Гейзер мінеральної води у селі Вучкове

Вода в гейзері зараз холодна, рази в три менше солона, ніж раніше і б’є нерегулярно, виключно в горизонтальному напрямку. На кам’янистому березі стоїть вертикально заварений обрізок труби. Навколо неї земля коричнева через високий вміст заліза у воді, що викидається гейзером. Інша труба виходить із землі горизонтально над річкою. Періодичність вивержень непостійна.

Гейзер у селі Вучкове

Раніше повідомлялось, що на Закарпатті, біля єдиного в Україні гейзера мінеральної води, облаштували зону відпочинку.

Джерело: PMG.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Loading...
Коментарі - 0