Політика   • 17 липня 2015 року, 09:536104

Геннадій Москаль про депутатів Балогу, Ланя та діяльність "Правого сектору" на Закарпатті

Геннадій Москаль про депутатів Балогу, Ланя та діяльність "Правого сектору" на Закарпатті

Журналісти поговорили з Геннадієм Москалем, перекинутим з Луганської області в Закарпатську після стрілянини за участю бійців "Правого сектора", в його перший робочий день. Він тільки що закінчив розширену нараду зі співробітниками місцевої ОДА і йшов готуватися до наступної - з силовиками.

- Коли президент запропонував вам очолити область?

- Я ж не можу говорити про те, про що ми говорили з президентом. Як ви думаєте це морально правильно?

- Я питаю не як, а коли?

- Відразу після мукачівських подій.

- Усіх цікавлять ваші відносини з [Віктором] Балогою. Ви вже з ним говорили?

- У мене немає ніяких відносин [з Балогою]. Балога працює у Верховній Раді, там його місце роботи. Коли я працював у парламенті, я не заважав нікому працювати. Мені депутати теж не повинні заважати, нехай краще допомагають.

- У вас є чіткий план, як вийти з ситуації, що склалася в Закарпатті?

- Моя присутність тут - це вже половина вирішення цієї проблеми, а також зміна всіх керівників силового блоку. Тут повинні зрозуміти, що Закарпаття - не місце для військових дій.

- Вас шокувала це історія?

- Звичайно! Як могли вони [Правий сектор] півроку ходити з автоматами, з гранатометами по місту? Сьогодні багато бізнесменів готові дати свідчення, що у них вимагали гроші. Це як, люди добрі?

- Ви про місцевий Правий сектор?

- Мені що Правий, що лівий сектор - до лампочки. Наявність псевдопатріотичних гасел, якими вони прикривали свою кримінальну діяльність, як учора правильно сказав президент, - це тільки обтяжуюча обставина. Якщо ти прикривався державним прапором, патріотичними ідеями і з автоматом в руках пішов проти громадян або правоохоронних органів - це обтяжуючі обставини.

Я хочу запитати воєнкома, чому при виконанні 28% плану мобілізації вся ця шантрапа не була в АТО? Чому вони тут роз’їжджали на джипах з автоматами, як сомалійські пірати? Це ж все люди бачили. Тому зняті місцеві начальники УВС, СБУ, зняті керівники прикордонних служб, митних. Йде повна кадрова перезавантаження.

Вибачте, але це не герої. Коли я працював у правоохоронних органах і хтось кричав, що він кримінальний авторитет, перше що я запитував: "Ти сидів у в’язниці?". І коли мені говорили "ні", я їм казав: "Іди спочатку відсидить у в’язниці і тоді я скажу, що ти кримінальний авторитет". Так само і той, хто не воював в АТО, а тільки розмахує зброєю - не герой.

Мені тут розповідають, що вони [ПС] заходили до начальників управлінь, вимагали грошей, в саму адміністрацію, до бізнесменів. Чого вони досягли в результаті? Нашкодили іміджу України, іміджу Закарпаття, відняли останні копійки у туристичного бізнесу. Багато хто, дивлячись ці передачі і бачачи, що вони [ПС] ще й по лісах ходять, бояться їхати в санаторії, в будинку відпочинків, відмовляються від турів. Це нормально? Як ви вважаєте? Або у мене в Луганській області не було роботи?

Президент повинен був оперативно відреагувати. Моя перша задача - відновити державне управління територією. Указом президента це зроблено.

- Ще одна сторона конфлікту - це депутат [Михайло] Ланьо. Ви його знаєте?

- Я ще раз повторюю, депутати працюють у парламенті в Києві, вони отримують там зарплату, от нехай працюють в сесійній залі, в комітетах.

- Але у них на Закарпатті свої бізнесові інтереси - легальні і нелегальні.

- Нелегальні будуть перекриті. Ми сьогодні збираємо керівників усіх правоохоронних органів, разом з митниками перекриваємо перевали, у нас чотири перевали, сьогодні ввечері всі вони будуть перекриті. Всі фури, які їдуть, будуть митниками оглядатися, щоб під пломбами не возили сигарети і афроукраїнців, а на зворотному шляху - наркотики.

- А хто контролюватиме митників і прикордонників?

- Я хочу запросити сюди служби Румунії, Польщі, Словаччини та Угорщини, які борються з контрабандою сигарет, наркотиків, нелегальними мігрантами або поїхати до них. Ми хочемо домовитися з ними, щоб у нас була щомісячна звірка - кого вони ловлять і кого ми пропустили. Якщо наші пропустили, вся зміна повинна написати заяви про звільнення і піти. Це стосується і прикордонників і митників. Якщо не буде цих жорстких заходів, бардак буде тривати до нескінченності. Сьогодні я збирав ознайомлювальну нараду.

- З ким? З керівниками районів?

- Начальники департаментів, керівники служб ОДА. У нас одні проблеми. Радощів поки немає. Ми всіх попередили: шановні, хто буде в чомусь замішаний - ми не будемо розбиратися, нехай суд розбирається.

- Ви про корупцію говорите?

- У нас дві проблеми: контрабанда і ліс. Тут дві мафії - мафія лісова і сигаретна. Приїде скоро начальник СБУ, приїде скоро начальник міліції. Зараз ми в 13.00 збираємо керівництво всієї правоохоронної системи. Все це повинно бути закрито і забуто - вертольоти, літаки, дельтаплани, водолази, човни. Безпілотники повинні бути в зоні АТО, а не перевозити сигарети. Проблеми у нас не в контрольно-пропускному пункті, проблема у нас в зеленій території. Вона була розділена між кримінальними угрупованнями. Через це і почалося.

- Багато хто говорить, що міліція точно знала про цю сходку.

- Контрабанда не може провозитися без участі міліції, СБУ, прокуратури, державної прикордонної служби та митниці. Цього не може бути в природі. Всі повинні бути разом і отримувати вигоду. Якщо правоохоронні органи займуть чітку позицію, якщо держадміністрація займе чітку позицію, це явище зникне само собою.

- Розкажіть про ваш перший робочий день.

- Я повинен ознайомитися з ситуацією. Я пішов звідси 13 років тому. За 13 років вже стільки води в Тисі втекло - напевно, навіть більше, ніж води в Чорному морі. Потрібно увійти в курс справ, робити все це швидко і рухатися далі. А то всі злякалися Правого сектора. У мене в Луганській області були Айдар, Торнадо, Чернігови. Де вони? Половина сидить у в’язниці, половина розформовані. Я їх не боявся.

- Ви з Дмитром Ярошем спілкувалися?

- Чому я повинен з ним спілкуватися? Він повинен контролювати свої організації, а не я. Я їх не створював. Створення незаконних збройних формувань заборонено Конституцією і законами України.

- Будете намагатися заборонити Правий сектор тут?

- Я не буду забороняти. Я їх не створював і не буду забороняти. Я буду давати політико-правову оцінку їх діям, а правоохоронні органи будуть робити свою роботу.

- На Закарпатті всі один одному родичі - брат, сват, кум. У вас є родичі тут?

- Ні. Тут є багато з таким же прізвищем, це притаманне Західної України, але це не родичі.У мене є родичі в Румунії, а на Закарпатті немає.

Джерело: Новое время
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Новини партнерів