Гросмейстер з світовими ім’ям завітав у місто над Латорицею
Минулого тижня в місто над Латорицею завітав один з кращих шахістів світу і Російської Федерації Сергій Рублєвський. Минулого вівторка перед його грою з мукачівськими шахістами ми поспілкувались з відомим майстром «гри мудреців». Сергій Рублєвський, міжнародний гросмейстер, заслужений майстер спорту Росії. Народився в місті Курган Російської Федерації. З 5 років займався грою в шахи. В 8 років отримав спортивний розряд. З 9-ти років виїжджав на змагання. З 14 років чемпіон області, а в 16 років вперше став чемпіоном РСФСР. Дворазовий чемпіон Росії. З 1994 року з невеликими перервами виступав за збірну Росії. 4-разовий олімпійський чемпіон у складі збірної Росії. Брав участь у грі претендентів на світову корону. Був кілька років секундантом чемпіона світу Василя Крамника.
ВІДЕО ДНЯ– Добрий день пане Сергій, яку гру ви запропонуєте шанувальникам шахів сьогодні?
– Я даю сеанс одночасної гри. Позавчора я розіграв бліц-турнір з місцевими шахістами-любителями. Звичайно я там переміг усіх, але, думаю, мої суперники тут не були засмучені з цього приводу. Гросмейстери бувають у вашому місті, але не дуже часто. Мені приємно було зіграти в «бліц». Місцеві любителі шахів цікавляться моїми планами. Деяким з них відомі мої останні ігри і партії.
Реклама– Це ви між змаганнями приїхали в наше місто?
– Ми якраз проводимо збори між змаганнями з вашим земляком Захаром Єфименко і водночас вирішили провести сеанс одночасної гри та зіграти бліц.
Реклама– Де ви починали свою шахову кар'єру?
– В мене був тренер Камілов Віталій Петрович, з яким я з 9-ти років виїжджав на змагання в інші міста. З ним займався років до 14-ти і саме в цьому віці я був кращим в області. Далі я перейшов до всеросійської школи Пальченко Олександра Миколайовича. Далі навчався в школі Каспарова-Ботвинника. Навчання були періодичні. Тричі на рік гросмейстери проводили сесії для найперспективнішої молоді. Нас було зазвичай 12-14 таких молодих хлопців, серед яких можу пригадати Крамника, Широва, Свідлера, Акопяна. Сесія у Каспарова тривала близько десяти днів. Після розпаду Радянського Союзу школа занепала.
– Яка причина її занепаду?
Реклама– Причина була перш за все в нестачі коштів. Раніше їх відправляли і командирували спорткомітети. І водночас помер Ботвинник, а це на самому початку його школи. В нього навчались Карпов і Каспаров. Школа функціонувала на ентузіазмі Ботвинника. Його вважають засновником радянської шахової школи. Він розробив метод аналізу і науковий підхід до шахів.
– Чи працюють зараз в Росії шахові школи?
– Зараз в Росії відновлюються деякі школи. Наприклад, школа Барєєва, але туди відчинені двері тільки для дітей рівня збірної Росії. Якщо ти не гросмейстер, то не зможеш потрапити в цю школу. Вона працює на базі Російської шахової федерації.
– Як ви пробивались до збірної Росії?
– Я з 1994 року деколи викликався до збірної. Спочатку в складі 2-го складу збірної здобув бронзу, а далі мене перевели до першої збірної, за яку відіграв чотири олімпіади.
– Як змінились шахи в останній час?
– Шахи зараз суттєво помолодшали. Я майстром спорту став в 16 років, а зараз в 14 стають гросмейстерами. Різко підвищуються вимоги до молодих талантів. Тренера зараз може замінити комп'ютер. Він один з кращих тренерів.
Реклама– Чи були випадки перемог гросмейстерів від комп'ютера?
– Це залежить від комп'ютера. Ще недавно вигравав Крамник. І Каспаров свого часу вигравав. Але сучасний комп'ютер обігрує будь-якого шахіста. Причиною є те, що вони не роблять тактичних помилок.
– Які країни зараз домінують в шахах?
– Україна, Вірменія, Азербайджан і Росія привозять на олімпіади нових шахістів, які наступають на п'яти старшому поколінню. Але всі ці здобутки корінням сягають в радянську шахову школу.
– Які найближчі змагання на вас очікують?
– Найближчим часом маю допомогти у командній зустрічі збірної Росії проти китайців, які в останній час швидко прогресують в цьому виді спорту. Їх жінки вже зараз найсильніші, але й чоловіки суттєво додали.
– Що ви можете сказати про Закарпаття?
Реклама– В Закарпатті ніколи не був. В Росії гір подібної формації я не бачив і природа тут особлива.
– Які плани на найближчі дні?
– Післязавтра я відвідаю шаховий фестиваль, який проведуть в стінах педколеджу Мукачівського держуніверситету. Мені буде приємно побувати на подібних шахових форумах.
Розмовляв Євген Свищо.