Фішинг: що це таке і як від нього захиститися
Шахраї в мережі намагаються скористатися будь-якими методами, щоб отримати вашу персональну інформацію за вашою ж згодою.
Сьогодні фішинг — це один з таких методів, якими зловмисники користуються найчастіше. Вони надсилають користувачам листи на електронну пошту, рекламу в месенджери й навіть створюють окремі сайти. Часто користуються назвами відомих компаній, які вже мають позитивну репутацію.
Статистика компанії StationX показує, що за 2022 рік сталось 5 млн фішингових атак. Все більше людей переносять буденні справи до мережі: спілкування, шопінг, оплату послуг тощо.
Який буває фішинг
Залежно від того, як зловмисники виходять на зв'язок, розрізняють такі види фішингу (phishing):
- Через email. На пошту надходить лист від відомої компанії. Відправник просить перейти за посиланням на сайт, заповнити форму або зробити іншу дію.
- Через SMS. Приходить текстове повідомлення, яке спонукає виконати конкретну дію: перейти за посиланням, підтвердити пошту чи номер телефону.
- Через дзвінок. Невідомий телефонує та описує екстрену ситуацію, в якій терміново потрібно підтвердити персональні дані.
Як це працює
Основна мета такого кібершахрайства — отримати номери банківських карток, паролі до акаунтів у соціальних мережах тощо. Для цього шахраї створюють сайт чи пошту, яка дуже схожа на оригінальну якогось популярного бренду. З новоствореної платформи розсилають шаблонні повідомлення. Після того як людина виконує потрібні дії, зловмисники отримують її дані.
Як розпізнати фішинг в інтернеті та захиститися від нього
Як правило, фішинг (phishing) має декілька ознак:
- запит надати або підтвердити персональні дані;
- адреса відправника чи сайту виглядає підозріло;
- текст листа виглядає шаблонним, має помилки;
- обмеження в часі.
Щоб убезпечити себе від втрати даних, потрібно слідувати простим правилам:
- не передавайте персональні дані нікому, особливо в інтернеті;
- не читайте електронних листів від підозрілих відправників;
- не авторизуйтеся у банківських застосунках через громадську мережу Wi-Fi;
- звертайте увагу на сайт: він не має виглядати так, наче зроблений нашвидкоруч;
- користуйтеся перевіреними антивірусними програмами;
- вибирайте надійні фінансові додатки.
ZEN.COM — фінансовий сервіс, у якому доступні майже всі можливі фінансові операції. У ньому можна оформити картку ZEN Mastercard® (віртуальну чи фізичну) та виконувати з нею потрібні транзакції — дуже швидко та з мінімальними комісіями. Вони мають додатковий захист Digital First, а дані доступні тільки у додатку користувачеві.