21 березня — Всесвітній день поезії: найвідоміші вірші українських поетів
21 березня відзначають Всесвітній день поезії. Давайте разом пригадаємо українських поетів минулого та сьогодення.
До плеяди найбільш відомих українських поетів входять:
- Тарас Шевченко,
- Ліна Костенко,
- Павло Вишебаба,
- Василь Симоненко,
- Олег Ольжич,
- Павло Тичина,
- Іван Драч,
- Євгеній Маланюк,
- Володимир Сосюра.
Ліна Костенко
19 березня Ліна Костенко відзначила свій 94 день народження. Поетеса, безперечно, є живою легендою української літератури. У 1967 році разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем була номінована на Нобелівську премію з літератури. Є лауреаткою Шевченківської премії та почесним професором Києво-Могилянської академії.
Одним з найвідоміших віршів Костенко є «Крила»:
А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.
Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари.
Павло Вишебаба
Поет народився у Краматорську. Йому 37 років. Він здобув неабияку популярність у соцмережах. Видав збірку «Тільки не пиши мені про війну», названу як і вірш поета, присвячений доньці:
Тільки не пиши мені про війну,
розкажи, чи є біля тебе сад,
чи ти чуєш коників і цикад,
і чи повзають равлики по в’юну.
Василь Симоненко
Василь Симоненко народився у Полтавській області у 1935 році. Був шістдесятником, діячем руху опору. За ним було встановлено нагляд. У 1962 році Симоненка жорстоко побили працівники міліції. Після цього здоров’я поета почало погіршуватися. Помер Симоненко дуже рано — йому було всього 28 років.
Один з найвідоміших віршів поета є «Лебеді материнства». Рядки «Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину» стали своєрідним заповітом нащадкам.
Олег Ольжич
Олег Ольжич народився у Житомирі у 1907 році. Його батьком був відомий український поет — Олександр Олесь.
Ольжич був не лише поетом, а й активним учасником українського націоналістичного руху. У 1944 році його арештували у Львові. Менш ніж за місяць він помер під час чергового допиту на території концентраційного табору. Поету було 36 років.
Одним з відомих віршів Ольжича є «Пророк»:
О очі мої гарячі,
Уста мої сірі, спраглі,
Що бачите тільки Сонце,
Щоб тільки кричати Правду!
Павло Тичина
Павло Тичина є автором «Сонячних кларнетів», збірки «Плуг» та багатьох інших. Поет довгий час протистояв системі, однак згодом під тиском влади почав писати у дусі соцреалізму, за що його критикували колеги по перу. Василь Стус назвав Тичину «жертвою сталінізму», який «помер духовно».
Одним з відомих віршів Тичини є твір «О панно Інно», якому нещодавно надав нового звучання український співак Артем Пивоваров:
О панно Інно, панно Інно!
Я — сам. Вікно. Сніги…
Сестру я Вашу так любив —
Дитинно, злотоцінно.
Зазначимо, свято поезії встановлено 1999 року ухвалою 30-ї сесії ЮНЕСКО. В ухвалі організації йдеться про те, що поезія може стати відповіддю на найгостріші та найглибші духовні запити сучасної людини.
Нагадаємо, двох закарпатців відзначили найвищими нагородами краю. Митці отримали спільні відзнаки обласної ради та обласної державної адміністрації.