У чинадіївському замку Сент-Міклош проходить фестиваль історичної реконструкції "Срібний Татош" (ФОТО)
Татош – це кінь, закарпатський пегас, символ чистоти та благородства, вірності та честі, мужності і доброти, кличе за собою в мандри.
Незважаючи на мінливу погоду (то дощ, то сонце), фестиваль таки стартував. Один з організаторів дійства Юрій Славік розповів, що цьогоріч на середньовічний фестиваль приїхало більше учасників ніж торік - це близько сотні середньовічних персонажів із різних міст України: Львова, Харкова, Києва, Дніпропетровська, Калуша, Сум, з Ужгорода відповідно, є команда історичної реконструкції Словаччини та ще танцювальні колективи. Всього на фестивалі - 25 бойових рицарів, тих, що беруть участь у турнірах. Такі бої називаються "бугурт" і навіть для глядачів такі побоїща виглядають страхітливо, що вже казати про безпосередніх учасників середньовічної бійні. До слова, обладунки бійців важать не мало-небагато - 20-30 кілограмів. Середньовічним дівчатам теж нелегко, їхні сукні тягнуть на 5 - 7 кілограмів.
Але не мода головне у середньовічній реконструкції, а дух - наголошує орендар Чинадіївського замкуі засновник середньовічного фестивалю Йосип Бартош: "Середньовіччя виробило такі погляди на життя, такий спосіб споглядання на життя, який для сучасної людини дуже потрібний і саме на це ставиться акцент. Це честь, гордість за свою землю, гордість за свій народ, - оце мається на увазі під реконструкціями. У середньовіччі люди дуже вболівали за свою землю, вболівали за ту культуру високу, котра саме народжувалася в замках і палацах. І саме ця культура дуже потрібна і як показує досвід, бо на фестиваль приходить багато людей, люди потребують цю культуру. Якщо би попиту на неї не було, ми би фестиваль не робити. Тут взагалі не йдеться про моду. Ми не хочемо, щоб люди ходили у середньовічному одязі, ходили із мечами. Ми хочемо, щоб люди цінили високу культуру".
Аби ближче познайомитися із середньовічною культурою, гостям Чинадіївсього замку пропонують скуштувати відповідних страв таких як "сьорбанка" чи пісний суп, печених як у середньовіччі коржиків і хліба та пригубити закарпатського вина, зробленого за старовинними рецептами. А як підкріпилися, можете спробувати свої сили у стрільбі з лука чи повправлятися у метанні списа. Крім того, на "Срібному Татоші" вчать виготовляти глиняний посуд і танцювати. Словом, усього, чого душа забажає. І сьогодні, обіцяють організатори, за будь-якої погоди, програма буде не менш насиченою: продовження середньовічного турніру та різноманітні майстер-класи.