Оренда житла у західних областях України: чи є пропозиції та які ціни
Напад Росії на Україну і, як наслідок, бомбардування українських міст і сіл призвело до того, що величезна кількість людей змушені покидати рідні домівки та шукати прихистку в інших регіонах. Після двох тижнів війни орендувати житло досить проблематично, оскільки більшість місць для тимчасового прихистку зайнята. Втім, навіть якщо людині самій не вдасться знайти підходящої квартири чи будинку, місцева влада в будь-якій області допоможе в цьому.
Журналісти видання "Новий час" промоніторили ситуацію, яка зараз ситуація із орендою.
"Останнім часом я рідко піднімаю слухавку", – розповідає "НВ Бізнес" львівський ріелтер Василь Гірняк. Всі телефонують із тим самим запитанням – як зняти квартиру у Львові та передмісті. Але допомогти нема чим. До міста вже приїхали, за даними мерії, близько 200 тис. біженців і вільних квартир немає, каже Гірняк. Закінчуються місця у гуртожитках, школах та інших об’єктах інфраструктури, де розміщують переселенців.
Гірняк не єдиний ріелтер, котрий сидить без діла. Дзвінок кореспондента НВ проігнорували десять його колег, які ще два тижні тому розміщували інформацію про здачу квартир у Львівській, Закарпатській, Тернопільській областях.
Ті, хто взяли слухавки, лише підтверджують загальну тенденцію. "Житла в оренду немає – жодного", – розповідає директор агентства нерухомості (АН) Фарт в Ужгороді Мар’яна Нагорнюк. Її слова підтверджує і менеджер АН ЛАД із Тернополя Ірина Щербина. "Єдиний варіант влаштуватися на ночівлю – звернутися до волонтерів, які підселяють у будинки, гуртожитки", – каже вона.
Буквально за кілька днів переселенці винайняли все можливе житло – елітні будинки та дачі зі зручностями надворі, хрущовки без ремонту тощо, розповідають співрозмовники "НВ Бізнес". До переселенців приїжджають друзі та родичі, які селяться у переповнених квартирах і будинках.
Ціни на оренду житла
Станом на 9 березня, у Луцьку було лише два варіанти оренди та 30 дзвінків від охочих, розповідає "НВ Бізнес" директор місцевого агентства нерухомості Валерій Мусійчук.
Ціни на оренду квартир у місті дуже різні, каже Мусійчук. Деякі орендодавці відмовляються брати від переселенців плату – їх просять сплатити лише комунальні послуги. Абсолютна більшість не підвищували вартість житла.
Наприклад, однокімнатну хрущовку, коли вона з’являється, можна зняти за 3,5 тис. грн на місяць. Квартиру з новим ремонтом та автономним опаленням – за 6 тис. грн. Пів будинку – за $500 на місяць. Варіанти з’являються рідко. Мусійчук каже, що бачив пропозицію про здачу в оренду цілого будинку за $1,5 тис. із гарним ремонтом, гаражем, альтанкою та мангалом. Але він швидко зник.
Квартиру можна знайти і в Івано-Франківську, додає менеджер АН Діаманти Закарпаття Оксана Гуцуляк. "Пропозицій дуже мало, але вони з’являються", – додає Гуцуляк. Наприклад, однокімнатну квартиру можна винайняти за 4,5-5 тис. грн на місяць. Житло вищого класу здають за валюту і обходиться воно $250-350 на місяць.
Переважна більшість переселенців шукає квартиру на місяць-два з можливістю пролонгації договору. Є люди, які завищують ціни на оренду житла. Ми з ними працюємо та переконуємо такого не робити", — визнає Гуцуляк. Наприклад, деякі орендодавці просять у Івано-Франківську за свою квартиру $800 на місяць.
Такі пропозиції, за інформацією "НВ Бізнес", з’являються і в Ужгороді. І, як кажуть ріелтери, люди із грошима готові платити. Додатково орендарі оплачують комунальні послуги та платять ріелторам – у середньому половину розміру місячної плати за оренду житла.
Мери всіх міст на заході України вже розкритикували апетити власників житла. "Дехто не розуміє, що у нас війна і наживаються на біженцях, піднявши ціни на оренду. Прирівнюю такі речі до справжнього мародерства за таких часів і обіцяю взяти це питання під особистий контроль", – заявив мер Чернівців Роман Клічук.
Але поки попит перевищуватиме пропозицію, такі випадки будуть, визнають співрозмовники НВ Бізнес.
Житло для біженців
Варто зазначити, що в Україні є сервіс, де кожен може знайти житло або здати його вимушеним переселенцям. Називається він "Прихисток" https://prykhystok.in.ua/
Також варто звертатись до волонтерів, які можуть допомогти із поселенням.